CHP’li vekil Bihlun Tamaylıgil, TBMM Başkanlığına sunduğu ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yanıtlaması nı istediği soru önergesi şöyle:

“Son beş yıllık süreçte, sokaklara terk edilmiş ve bulunmuş kimsesiz kaç çocuk bakanlığın koruması altına alınmıştır?

Evlatlık olarak verilmiş ve koruyucu ailelere teslim edilmiş kaç çocuk bulunmaktadır? Evlatlık verilme ve koruyucu ailelerin tespit edilmesinde hangi kriterler uygulanmaktadır?

Evlatlık olarak verilen ve koruyucu ailelere teslim edilen çocukların ailelerin yanındaki durumlarının takibi için bakanlık olarak ne gibi işlemler yapılmaktadır?

Son beş yıllık süreçte, evlatlık olarak verildikten sonra, bakanlık tarafından kriterlere uygulamadığı için yeniden koruma altına alınan çocuk sayısı nedir?

Son beş yıllık süreçte, bakanlığınız tarafından, evlatlık verilen ve koruyucu aile olan kişiler hakkında, çocuklara kötü muamele yapıldığı yada istismar edildiklerine ilişkin herhangi bir suç duyurusunda bulunulmuş mudur?

Bakanlığınız tarafından, evlatlık verilen aileler ve koruyucu aileler hakkında herhangi bir adli soruşturma açılmış mıdır? Açıldıysa söz konusu davaların sonuçları ne olmuştur?

Son beş yılda, evlatlık olarak ve koruyucu ailelere verilen çocuklardan yaşamını yitiren ya da kaybolanlar olmuş mudur? Olmuşsa, gerekçeleri tespit edilmiş midir ve bakanlık olarak kaybolan ve yaşamını yitiren çocuklar konusunda ne gibi bir işlem yapılmıştır?

Son beş yıllık süre içinde yasal olmayan yollarla evlatlık verildiğine ilişkin Bakanlık olarak yapmış olduğunuz tespitler ve almış olduğunuz önlemler bulunmakta mıdır?

Son yıllarda Türkiye’de yasa dışı yollarla çocuk ticareti yapıldığına ilişkin çok sayıda iddia bulunmaktadır. Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı ile yapmış olduğunuz ortak bir çalışma bulunmakta mıdır?

Yasa dışı yollarla çocuk ticareti yapıldığına ilişkin bakanlığınız tarafından, adli mercilere yapılan her hangi bir suç duyurusu bulunmakta mıdır?

Yasa dışı yollarla çocuk ticaretinin önüne geçebilmek için Bakanlık olarak yapmış olduğunuz her hangi bir çalışma bulunmakta mıdır?

Bakanlığınızın koruması altında kaç yabancı uyruklu kaç çocuk bulunmaktadır. Bu çocuklardan evlatlık verilen ve koruyucu ailelere teslim edilenlerin sayıları ve uyrukları nedir?”
(ANKA)