Pazar, Mayıs 22, 2022

CHP’den bütçe kanunlarının AYM tarafından 60 günde sonuçlandırılması için kanun teklifi

CHP, bütçe kanunları ile ilgili verilen iptal kararlarının “hükümsüz kalmaması”na yönelik olarak, bu kapsamda yapılan başvuruların Anayasa Mahkemesi tarafından 60 gün içerisinde sonuçlandırılması için kanun teklifi hazırladı.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç tarafından hazırlanan, “Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Üç maddeden oluşan teklif ile bütçe kanunlarının Anayasaya aykırılığı iddiasıyla açılan iptal davalarının, başvurunun yapılmasından itibaren en geç 60 gün içerisinde karara bağlanması öngörülüyor. Teklifin gerekçesinde şu görüşlere yer verildi:

“Bütçe, 5018 sayılı Kamu Malî Yönetimi ve Kontrol Kanununda ‘Belirli bir dönemdeki gelir ve gider tahminleri ile bunların uygulanmasına ilişkin hususları gösteren ve usulüne uygun olarak yürürlüğe konulan belge’ olarak tanımlanmıştır. Burada sözü edilen ‘belirli bir dönem’ ile kastedilen ‘mali yıl’dır ve bu da aynı Kanun uyarınca ‘takvim yılı’ olarak belirlenmiştir.
6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunda Anayasa Mahkemesinin kararlarını hangi sürede vereceğine ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Anayasa’nın ‘Yüksek mahkemeler’ başlıklı kısmının başında yer alan ve ‘Yüce Divan’ sıfatını taşıyan bir mahkemenin başkanına, nezdindeki davaların gündeme alınması hususunda tanınan geniş takdir hakkı kuşkusuz anlaşılabilir bir husustur. Ancak Anayasa Mahkemesinin kararlarını belirli bir sürede vermesi gerektiğini düzenleyen bir hükmün yokluğunda bu geniş takdir hakkı, en azından bütçe kanunları bakımından, fiilen sınırsız hale gelmektedir.

BİN 178 GÜN SONRA GELEN İPTAL

Bütçe kanunlarının sadece bir yıl boyunca geçerli olması anayasa yargılaması bakımından özel bir durum yaratmakta ve mahkeme kararlarının bütçe kanunları bakımından etkisiz kalmasına yol açma potansiyeli taşımaktadır. Geçmiş yıllara ilişkin uygulamalar ise maalesef sıklıkla bu durumla karşılaşıldığını göstermektedir.

Anayasa Mahkemesinin geçmiş yılların bütçe kanunlarına ilişkin olarak verdiği birçok iptal kararı, bu kararlar bütçe kanununun ilgili olduğu yıl geçtikten sonra verildiği için tamamen etkisiz kalmıştır. Bazı iptal kararları ise ancak sonraki yıllar bütçe kanunu tekliflerinin hazırlanması sırasında dikkate alınması nedeniyle ve dolaylı olarak bir etki gösterebilmiştir. Örneğin 2022 yılı bütçesi yürürlüğe girmiş olmasına karşın 2020 ve 2021 yılı bütçe kanunlarına ilişkin olarak açılan iptal davaları henüz sonuçlandırılmamıştır. Aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere 2015 ve 2019 yılları arasındaki yılların bütçe kanunlarına ilişkin olarak verilen kararların tamamı bütçe kanununun ilgili olduğu yıl bittikten sonra yayınlandığı için bu kararlarda yer alan iptal hükümleri de fiilen hükümsüz kalmıştır.

60 GÜNDE KARAR

Kanun teklifimiz ile bütçe kanunları ile ilgili takvim yılı bittikten sonra verilen kararların yaratabileceği sakıncaların giderilebilmesi amacıyla bütçe kanunlarının iptaline ilişkin olarak yapılan başvuruların Anayasa Mahkemesi tarafından en geç 60 gün içinde sonuçlandırılması önerilmektedir.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
46,701TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER