CHP’nin hazırladığı araştırmada her 10 çalışanın altısının koronavirüs nedeniyle geliri azaldığı, dört kişiden biri de işsiz kaldığı belirtildi.

CHP İstanbul İl Başkanlığı, 14-28 Nisan tarihlerinde 39 ilçeden yaklaşık 3 bin çalışanın internet üzerinden ve saha çalışmasıyla katıldığını belirttiği ‘İstanbul’da çalışma hayatının görünümü’ başlıklı raporunu yayınladı.

Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:

*Türkiye’de Kurumlar Vergisi mükelleflerinin yüzde 37.9’u İstanbul’dadır. İstanbul tek başına Türkiye merkezi yönetim bütçe gelirinin yüzde 44.7’sini karşılamaktadır.

*İstanbul’da toplam çalışan nüfusun yüzde 66.2’sinin, yani yaklaşık 4 milyon çalışanın salgın nedeniyle gelirlerinde az ya da çok düşüş meydana gelmiştir.

‘Dört kişiden biri işsiz kaldı’

*2019 yılı sonu verilerine göre 1 milyon 203 bin kişinin işsiz olduğu İstanbul’da, nisan ayı itibariyle işsiz sayısının 2 milyonu aştığı düşünülmektedir. Çalışmamız neticesinde salgın günlerinde her dört çalışandan birinin işsiz kaldığı tespit edilmiştir.

‘2 milyon kişi her gün işe gidiyor’

*İstanbul’da çalışanların üçte biri evden çalışma koşullarına geçerken; üçte bir evde kalamamakta ve işyerlerine gidip çalışmaya devam etmektedir. 2019 yıl sonu istatistiklerine göre İstanbul’da istihdamda 5 milyon 788 bin kişi olduğu; salgın günlerinde ise yaklaşık 2 milyon kayıtlı çalışanın her gün işe gittiği öngörülmektedir.

*İstanbul’da en yüksek oranda işsizliğe mahkûm edilenler; aşçılar, garsonlar, şoförler, kuryeler, öğretmenler, satış danışmanları, inşaat işçileri, mühendisler, kuaförler, muhasebeciler, grafikerler, tekstil ve turizm çalışanlarıdır.

‘İşyerlerinin yüzde 25’i önlem almadı’

*Çalışanların paylaştığı bilgilere göre, İstanbul’da faaliyetlerine devam eden işyerlerinin salgının üzerinden 50 gün geçmesine rağmen hala yaklaşık dörtte birinin salgın konusunda hiçbir önlem almadığı görülmüştür.

*Anket kapsamında en fazla dile getirilen sorunlar can güvenliği hiçe sayılarak çalışmaya devam edilmesi, gelecek kaygısı ve güvencesizlik, maske ve dezenfektan eksikliğidir.

*İşverenler ücretsiz izne çıkarmakla çalışanları tehdit edip daha fazla iş yükü yüklemekte, özellikle evde kalanlara artan işsizlik ile baskı oluşturarak esnek çalışmaya zorlamaktadır.