SHP'nin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre yeniden kurulması kulisleri hareketlendirdi.

Partinin genel merkez adresi Ankara'nın işlek sokaklarından Karanfil Sokak olarak gösterilirken Genel Başkanın adı ve iletişim bilgileri de yer almadı.

Kulis: Süleyman Soylu istifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak Kulis: Süleyman Soylu istifa edip yeni partiyle seçimlere hazırlanacak

Altan Sancar’ın haberine göre, CHP kurucuları arasında Bakırköy’ün eski belediye başkanı Bülent Kerimoğlu olduğunu iddia etti.

CHP'nin toplantısında gündeme geldi

Gazete Duvar'dan Ceren Bayer'in haberine göre SHP’nin kuruluşu, CHP’nin dün gerçekleşen MYK toplantısında da gündeme geldi. Pek çok MYK üyesi kuruluşu bu toplantıda öğrenirken CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi’den konuyu araştırmasını istedi. Özel, 1995’te kendisini feshederek CHP’ye katılan SHP’nin yeniden kuruluşunun, SHP adını ve logosunun kullanmasının önünde hukuki bir engel olup olmadığının da incelenmesini talep etti.

CHP yöneticileri böyle bir girişimin toplumsal bir karşılığı olmayacağını, Kemal Kılıçdaroğlu’yla hiçbir ilgisi bulunmadığını bildiklerini ifade etti. Pek çok CHP’li yönetici, bu hamlenin iyi niyetli olmadığını düşünürken kurucuların hiçbirinin siyaset sahnesinden olmamasının ve partiye dair hiçbir bilgiye ulaşılamamasının şüphe uyandırıcı olduğunu kaydederken, ‘Masum bir girişim olmayabilir, CHP’yi geriletme çabası olabilir ama sonuç alamazlar’ değerlendirmesini yaptı.

SHP’nin CHP’nin önceki dönem genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde kurulmuş olabileceğine dair tahminler dillendirilince Kılıçdaroğlu konuya dair değerlendirme yaptı. Kılıçdaroğlu, Vedat Yenerer'e verdiği röportajda, "Yeni parti kuracak mısınız?" sorusuna "Siyaseti bırakmadım. Tam da ortasındayım. Yeni bir parti kurmayı hiç düşünmedim. Parti belli CHP" yanıtını verdi.

SHP'den açıklama: 10 Temmuz'da programımız açıklanacak

SHP’den ise yarını işaret eden bir açıklama geldi. Açıklamada, “Partimiz, 28 Haziran 2024 tarihinde Sn. Erdal İnönü ve değerli dava arkadaşlarının bizlere emaneti olan sosyal demokrasi anlayışı ve aynı hedeflerle, uzun yıllar SHP, CHP, DSP'de siyaset yapmış değerli isimlerimizin öncülüğünde resmen yeniden kurulmuştur. 10.07.2024 tarihinde resmi açıklama ile parti kadromuz ve programımız açıklanacaktır. Yeniden sosyal demokrasi anlayışı ülkemize hayırlı olsun! Sosyal Demokrat Halkçı Parti Kurucular Kurulu” ifadelerine yer verildi.

Editör: Haber Merkezi