Perşembe, Mayıs 23, 2024

CHP’de aday belirleme çabası: Hangi ilde son durum ne?

CHP’de yerel seçimler için aday belirleme çalışmaları devam ederken, İzmir, Eskişehir ve Antalya’da kararsızlık devam ediyor. CHP yönetiminde bulunan üç büyükşehir için de mevcut başkanın değişmesi fikri öne çıkarken, çeşitli sorular gündeme geliyor. Öte yandan partinin yarın Hatay, Mersin ve Adana için “Mevcut başkanlar ile yola devam” demesi bekleniyor.

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimler için adaylarını belirlemeyi sürdüren CHP’nin parti meclisi bugün bir kez daha aynı gündem ile toplanacak. Toplantının sürdüğü saatlerde ziyaretçi yasağı da uygulanacak olan partide 250 civarında adayın ilan edilmesi bekleniyor.

Adaylarının ilan edileceği kentler arasında yönetimi CHP’de bulunan Adana, Hatay ve Mersin büyükşehir belediyeleri de yer alıyor. İlçelerinin ciddi bölümünde belirlenmesi beklenen kentlerde Adana’da Zeydan Karalar ve Mersin’de Vahap Seçer ile devam edilmesi bekleniyor. Hatay’da da parti örgütü ve yurttaşların bazı itirazlarına rağmen Lütfü Savaş ile yola devam edilmesine sıcak bakılıyor.

İstanbul için geçtiğimiz hafta gündeme gelen Dr. Mithat Bülent Özmen’ın Eyüpsultan, Sinem Dedetaş’ın Üsküdar, Eren Ali Bingöl’ün Tuzla, Alper Yeğin’in Sancaktepe ve İnan Güney’in de Beyoğlu adayı olarak ilan edilebileceği belirtiliyor.

Partide gözlerin büyük oranda çevrildiği ilçelerin başında gelen Kadıköy ve Çankaya için ise değerlendirmelerin sürdüğü biliniyor.

Öte yandan kamuoyunda büyük merakla beklenen ve yine yönetimi CHP’de olan İzmir, Antalya ve Eskişehir için ise sürecin ocak ayının sonu gelmeden noktalanması kolay görünmüyor.

Eskişehir: Büyükerşen’i ikna çabası

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin başkanı olan CHP’li Yılmaz Büyükerşen’in bir kez daha adaylık başvurusu yapması ile aday belirleme süreci uzadı. Partideki beklenti Büyükerşen’in başvuru yapmayacağı yönünde iken gelen başvurunun ardından genel merkezin de bilgisi dahilinde bazı ‘hatırlı isimler’ Büyükerşen’i ikna etme çabasına girişti.

Büyükerşen ile görüşen bazı partililer, Büyükerşen’in ısrarcı olduğunu genel merkeze de bildirdi. Bunun üzerine çözüm formülleri ele alınırken, kentte Büyükerşen’in aday olmaması halinde Odunpazarı Belediyesi’nin başkanı Kazım Kurt ile Tepebaşı Belediyesi Başkanı Ahmet Ataç’ın öne çıkacağı biliniyor. Kurt’un adaylığına ise Büyükerşen büyük oranda karşı çıkarken, bunun üzerine Büyükerşen’in işaret edeceği bir ismin de kendisinin ikna olması halinde aday olabileceği konuşuluyor. Partililere göre bu isim ise belediyenin eski genel sekreteri Ayşe Ünlüce olabilir. Kentte Büyükerşen’in yeniden aday olduktan ve kazandıktan sonra ani bir karar ile istifa ederek belediye meclisine aday olan Ünlüce’ye yerini bırakabilir. Yerelde bir uzlaşının mümkün görünmediği kentte CHP’nin genel merkezinin ‘kırmadan’ bir karar vermek üzere çalıştığı biliniyor.

Antalya: Böcek ve Uysal yarışıyor

Antalya’da mevcut CHP’li başkan Muhittin Böcek ile Muratpaşa Belediyesi Başkanı Ümit Uysal 2019’daki gibi büyükşehir adaylığı için yarışıyor. İbrenin Böcek ve Uysal lehine çok sık değiştiği yarışta Böcek’in adaylığına itiraz edenler Böcek’in yerelde çok sayıda büyük tartışmada adının geçmesini, Antalya’da önemli bir konumda görünen DEM Parti (daha önce HDP) ile arasında büyük soğukluklar olmasını, geçmişte parti yönetimi ile arasının bozuk olması gibi gerekçeleri öne sürüyor. Uysal’ın adaylığına itiraz ise daha çok Böcek’in sağ kesimlerden oy alma potansiyelinin daha yüksek olması ve kentin sağ odaklı bir kent olması olarak gösteriyor. CHP yönetimi ise Antalya konusunda çalışmalarını sürdürürken, iki aday da kentten sivil toplum kuruluşu temsilcilerini partiye yönlendirerek adaylıkları yönünde ikna çabalarını sürdürüyor.

Partili kaynaklara göre, kazanmanın riske girmemesi halinde ibrenin Uysal’a daha yakın olması bekleniyor. Ancak parti yönetimi mevcut ittifaksız durumda olası bir kaybın aday değişikliği üzerinden kendilerine kesilmesini de istemiyor.

Kördüğümün adresi: İzmir

CHP’de aday belirleme çalışmalarının ‘kördüğüm’ halini aldığı kent ise İzmir oluyor. Çok sayıda başvurunun olduğu kentte İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir milletvekilleri Atila Sertel, Musa Çam, Tacettin Bayır, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eski genel sekreter yardımcısı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin altı yıllık eski genel sekreteri Buğra Gökçe gibi isimlerde aday adayları arasında yer alıyor. Kentte ayrıca Selçuk Belediyesi Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel ile genel sekreter Selin Sayek Böke’nin de adı aday olarak geçiyor.

CHP lideri Özgür Özel’in ‘kadın aday’ söylemi ile Böke ve Ceritoğlu’un adı gündeme gelirken, olasılığı güçlü isimler arasında Buğra Gökçe de görülüyor.

Gökçe’nin adaylığına karşı çıkanlar kentte uzun yıllar genel sekreterlik yapan Gökçe’yi ‘ithal aday’ olmak ile eleştiriyor. Ceritoğlu’nun adaylığına karşı çıkanlar ise ‘Tunç Soyer de ilçeden’ geldi diyor. Ancak Ceritoğlu’nun adaylığını destekleyenler ise bu duruma karşı Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ı işaret ederek, ilçeden başarıya ulaşan isimleri örnek veriyor.

Parti yönetimi bu konuda henüz karar vermemişken, son günlerde ‘kördüğüm’ün çözümü için Böke’nin adı dillendiriliyor. Fakat Böke’nin kendisinin adaylık yönünde beklenti ve talebi olmadığı belirtilirken, yakın çevresinin kendisini bu yönde ikna etmeye çalıştığı biliniyor. Partideki bazı yöneticiler ise Böke için “Partide şu an çok önemli ve toparlayıcı bir konumda. Güçlü bir genel sekreterlik hedefi ile kurultayımız da toplanacak. Böke’ye ihtiyaç var” görüşünü dile getiriyor.

Adaylar sık sık kendileri giderek veya yakın çevresinden isimler üzerinden genel merkezin nabzını yoklarken, başta Özel olmak üzere parti yönetimi renk vermemekte ısrarcı görünüyor.

İzmir, Eskişehir ve Antalya için kararın ay sonunda verilmesi bekleniyor.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER