CHP ve HDP’nin Şırnak ve Mardin’de ilçe seçim kurullarının sandıkları tek merkezde toplama kararlarına yaptıkları itiraz kabul edildi. Seçmenler kendi köylerinde oy kullanacak. 

Şırnak’ın Beytüşebap ve Mardin’in Kızıltepe ilçelerinde İlçe Seçim Kurulları güvenlik gerekçesiyle sandıkların tek merkezde kurma kararı almıştı. CHP’nin Beytüşabap’ta yaptığı itiraz kabul edildi. İtirazın kabul edilmesi üzerine İlçe Seçim Kurulu kararı kaldırıldı. Bu karara göre önceden olduğu gibi vatandaşlar köylerinde oy kullanacak.

HDP’nin ise Mardin Midyat’ta ilçe seçim kurulunun benzer kararına yapmış olduğu itiraz da kabul edildi. Mardin Kızıltepe’de ise 5 köy hariç olarak diğer köylere yapılan itirazlar kabul edildi. İtirazı kabul edilen köylerde sandık kurulabilecek. Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesinde de sandıkları tek merkezde toplamı kararı kaldırıldı.

Ayrıca; il ve ilçelerde bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde (dörtten fazla sandık olan yerlerde bina sorumlusu olur); oy torbaları, oy verme günü saat 05.00 dan itibaren ilçe seçim kurulları tarafından bina sorumlularına teslim edilecek. Sandık başkanları ise sandıkların kurulacağı binada tutanakla torbaları teslim alacaklar. Bina sorumlusu olmayan il ve ilçelerde torbalar, ilçe seçim kurulu tarafından mahallinde sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek. Bunların dışında kalan yerlerde ( köy ve mahallelerde) mevcut uygulamaya devam edilecek. 135 ve 139 sayılı Genelgeler ile seçim takviminde değişiklik yapılarak, yayımlanacak. Böylece torbalar, sandık kurulu başkanlarına önceden teslim edilmemiş olacak.

Politikyol’a konuşan CHP YSK Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu şunları ifade etti; 

Bugün itibariyle sadece Tatvan’da 11 Kızıltepe’de 5 köy için sandıklar en yakın köyde toplanabilecek. Diyarbakır Kocaköy; Beytüşebap ve Midyat’ta ise toplama kararı ortadan kalktı. Bu bizim için olumlu bir gelişmedir. Örneğin; Beytüşebap’ta güvenlik gerekçesiyle 19 tane köy tek yere toplanmıştı. Beytüşbap’ta itiraz ettik. YSK görüştü. Karar şartlara uygun değildir dedi ve itirazımız kabul edildi. Benzer şekilde HDP’nin itirazı Mardin Midyat’ta da kabul edildi.

1 Kasım öncesinde de aynı şeylerin olduğunu ifade eden Yakupoğlu “Sandıkların ilçe merkezlerine toplamaya çalışmışlardı ama yine itirazlar üzerine reddedilmişti” dedi. Bir anayasa değişikliğinin kararını TBMM veriyor ise seçme hakkının da özgürce kullanılması gerektiğini söyleyen Yakupoğlu ” Eğer seçim yapacaksanız güvenliğini de sağlamak zorundasınız” dedi.