HDP Adana Milletvekili ve Hukuk Komisyonu üyesi Meral Danış Beştaş, Özgür Gündem’in kapatılmış olmasının, "acizliğin ve çaresizliğin göstergesi" olduğunu söyledi. Beştaş, "OHAL’i devletin kendisine ilan ettiği yönündeki söylemin yalan olduğunu defalarca dile getirdik. OHAL ve alınan bu tür kararlar insan hakları suçlarını örtmek için kullanılıyor. Bu tür kararlarla Gündem susturulmaya çalışıldı" dedi.

DİHA’nın haberine göre, Özgür Gündem gazetesi geleneğinin verdiği mücadeleye işaret eden Beştaş, "Bu gelenek onlarca basın şehidi vermiştir. Bu kararlar boşa çıkarılacaktır. Gündem’in susturulmayacağını biliyoruz. Bu kararı verdiler, şunu unutmasınlar, milyonlarca insanın tanıklık ettiği soluduğu gerçekleri bu tip kararlarla susturamayacaklar. Bir darbenin yürürlüğe konulduğu görülüyor. Türkiye’de basın-yayın, ifade özgürlüğü hiç yoktu ama bundan sonra kimse bunları ağzına almasın" dedi. Beştaş, Gündem’in kapatılmış olmasının aynı zamanda, AKP-CHP ve MHP arasında kurulan milli mutabakatın da bir sonucu olduğunu söyledi.

BEŞTAŞ: YARIN HERKES GÜNDEM ALMALIDIR

Beştaş son olarak şu çağrıyı yaptı: "Hakikatler kendilerine yol bulup kendilerini ifade edecektir her zaman. Ayrıca bu kapatmalara karşı hukuki yollar mevcuttur ve AİHM’in verdiği kararlar açıktır. HDP olarak düşünce, ifade özgürlüğü konusunda sonuna kadar bu mücadelenin yanında olacağız. Bu tutuma karşı bütün toplumu Gündem ile dayanışmaya çağırıyorum. Yarın herkes Gündem gazetesi almalıdır."

YARKADAŞ: GAZETE KAPATARAK SORUN ÇÖZEMEZSİNİZ

Gazeteci kökenli CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, Özgür Gündem’in kapatılmış olmasına tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Gazete kapatarak hiç bir sorunun çözülmediği şimdiye kadar defalarca görüldü. Gazeteler, terör ve şiddeti teşvik etmedikleri sürece düşüncelerini özgürce ifade etmeliler. Gazeteleri kapatmanız sorunları çözmüyor. Bu, geçmişte defalarca kez görüldü. OHAL koşullarında gazeteleri kapatmak Türkiye’yi normalleştirmeyecektir."

PolitikYol