CHP Dış Politika Danışma Kurulu tarafından yayınlanan açıklamada, “Türkiye’nin Suriye yönetimi ile savaşmasını gerektirecek doğrudan bir tehdidin mevcut olmadığı” belirtildi.

İdlib’deki sıcak gelişmeler üzerine CHP Dış Politika Danışma Kurulu da bir açıklama yayınladı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan danışma kurulunun basın metninde Rusya ile ilişkilerin şeffaf yürütülmesi ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la diyalog kapısının kapatılmaması vurgulandı.

CHP Dış Politika Danışma Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“2020 yılının bu ilk toplantısında daha önce de olduğu gibi katılımcılar arasında ‘Dış Politikanın Güncel Meseleleri’ hakkında kapsamlı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Doğal olarak, Türkiye’nin önündeki en önemli meselenin İdlib’deki gergin durum ve olası tırmanma olduğu, Türkiye’nin Suriye yönetimi ile savaşmasını gerektirecek doğrudan bir tehdidin mevcut olmadığı, dolayısıyla barışı önceleyen yaklaşımların tercih edilmesinin gerektiği, İdlib’den Türkiye’ye yönelik en öncelikli meselenin yeni bir sığınmacı dalgası olduğu, bunun kontrol edilebilmesi için Rusya ile görüşmelerin şeffaf şekilde sabırla sürdürülmesi ve Suriye yönetimiyle de diyalog olanaklarının araştırılmasına devam edilmesi hususunda görüş birliğine varılmıştır. Türkiye’nin Suriye’de Rusya’yla karşı karşıya kalmasının bir çok alanda olumsuz sonuçları olacağı konusunda hem fikir olunmuştur.”