Salı, Mayıs 28, 2024

CHP Sözcüsü Yücel’den iktidara asgari ücret çağrısı: Derhal gündeme alınmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Deniz Yücel, “mevcut asgari ücretle bir ay değil, bir haftayı geçirmenin imkansız olduğunu” ifade etti. İktidara asgari ücret için çağrı yapan Yücel, “Bu ekonomik koşullarda asgari ücrete bir güncelleme yapılması iktidar tarafından derhal gündeme alınmalıdır” dedi.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, partisinin MYK toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmeler de bulundu.

Yücel, asgari ücret konusunda da çağrıda bulunarak şunları ifade etti:“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı da çıkmış, asgari ücrete Temmuz ayında herhangi bir ara zammın gündemlerinde olmadığını söylüyor. Emekliye de, enflasyon ya da sözleşme farkı dışında bir zam yapılamayacakmış.

Emekliler, çalışanlar mağdur, gençler işsiz.  Bir çözüm, bir adım, bir müjde bekliyorlar…  Ama yapılan açıklama ortada. Mevcut asgari ücretle bir ay değil, bir haftayı geçirmek imkânsız. 10 bin liralık emekli maaşıyla geçinme ihtimalini bile konuşmuyoruz. Bu ekonomik koşullarda asgari ücrete bir güncelleme yapılması iktidar tarafından derhal gündeme alınmalıdır.”

Yücel, AK Parti ve MHP’den devralınan belediyelerin borçlarıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Bu belediyelerin borç yükünün 100 milyar olduğunu aktaran Yücel, “Kasaları bomboş… İsraf olağanlaşmış… Gereksiz harcama rekoru kırılmış… Sadece birkaç belediyenin durumunu anlatmak bile genel tablonun ne kadar vahim olduğunu gösterecektir” dedi.

Yücel, açıklamasında bazı belediyelerden de örnek verdi:

  • Denizli Büyükşehir Belediyesi: 11 milyar
  • İstanbul Sancaktepe Belediyesi: 2 milyar 
  • Kütahya Belediyesi: 1 milyar 700 milyon
  • Kilis Belediyesi: 502 milyon
  • 85 bin nüfuslu Edirne Keşan Belediyesi: 483 milyon
  • 65 bin nüfuslu Antalya Kaş Belediyesi: 400 milyon 
  • 43 bin nüfuslu İzmir Kiraz Belediyesi: 332 milyon
PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER