CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak TÜİK’in açıkladığı verileri yorumladı. Öztrak, işsizlik rakamının geçen yıla göre 573 bin kişi azalmasının nedenini TÜİK’in iş aramayanları istatistiklere yansıtmaması olarak açıkladı.

TÜİK’in iş arayanları da istatistiklere dahil etmesi durumunda işsizlik oranının yüzde 13,2’den 20,5’e çıkacağını ifade eden Öztrak, son bir yılda 1 milyon 662 bin yurttaşın işini kaybettiğini ve bunun bir rekor olduğunu söyledi.

CHP Sözcüsü Öztrak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında son bir yılda 1 milyon 662 bin yurttaşın işini kaybettiğini, fiilen çalışanların sayısının bir yılda 4,5 milyon kişi, tek bir ayda ise 2,5 milyon kişi azaldığını ve işgücü piyasasının ise son bir yılda 2 milyon 235 bin kişi gerilediğini ifade ederek bu sayıların rekor olduğunu söyledi.

“SON BİR YILDA, 1 MİLYON 662 BİN YURTTAŞIMIZ İŞİNİ KAYBETMİŞ”

İktidarın, vatandaşların iş bulma ümidini yok ettiğini söyleyen Öztrak şu ifadeleri kullandı:

“Beceriksiz, liyakatsiz, basiretsiz saray hükümeti, milletimizin iş bulma ümidini yok etti. Sonra da iş bulmaktan ümidini kesip iş aramaktan vazgeçen vatandaşlarımıza “Sizi işsiz saymıyoruz” deyip işsizliği düşürdüler.  İki gün önce, şubat-mart-nisan aylarını kapsayan, işgücü ve istihdam verileri açıklandı. Son bir yılda, 1 milyon 662 bin yurttaşımız işini kaybetmiş. Bu bir rekor!

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin uygulamasıyla işinin başında olmayan ama çalışıyor gözüken yurttaşlarımızı dikkate alan fiilen iş başında olanların sayısı, yani gerçekten çalışanların sayısı ise bir yılda 4,5 milyon kişi, tek bir ayda ise 2,5 milyon kişi azalmış. Bu da korkunç bir rekor…

Bu kadar insan işini kaybediyor, ama TÜİK, “Son bir yılda işsiz sayımız 573 bin kişi azaldı” diyor. Bu nasıl oluyor? Cevap son derece basit; insanlarımız salgın nedeniyle, evinden çıkamıyor, iş arayamıyor. TÜİK de iş aramayanı işsizden saymıyor ama iş aramayanlar arttıkça, ülkenin en önemli stratejik üstünlüğü olan işgücü son bir yılda, 2 milyon 235 bin kişi geriliyor. Bu da başka bir sevimsiz rekor!”

Öztrak, vatandaşın işgücü piyasasına geçen yılki seviyelerde katılması durumunda işsiz sayısının 3 milyon 971 bin değil 6 milyon 755 bin kişiye çıkacağını belirterek şöyle konuştu:

“Peki, vatandaşlarımız işgücüne geçtiğimiz yılki seviyelerde katılsaydı, TÜİK’in geleneksel işsiz sayısı kaça çıkardı? Bu durumda işsiz sayısı 3 milyon 971 bin değil 6 milyon 755 bin kişiye çıkardı. Geleneksel işsizlik oranı da yüzde 13,2 değil, yüzde 20,5 olurdu. Saraya söylüyorum bu dönemde rakamları çok dikkatli yorumlamaya ve alternatif tanımları izlemeye ihtiyaç var.”

“İŞ GÜCÜNE KATILAMAYAN NÜFUSUMUZ 32 MİLYONU AŞTI”

Öztrak, iktidarı TÜİK’in rakamlarına bakarak “işsizlik azaldı” diye düşünmemesi gerektiğini söyleyerke şu ifadeleri kullandı:

“TÜİK’in açıkladığı rakamlara bakıp, “işsizlik azaldı” diye kendinizi avutmayın. Yan gelip yatmayın.  Altını çizerek söylüyorum: Salgın döneminde asıl kaygı duymamız gereken insanlarımızın işgücü piyasasından hızla uzaklaşmasıdır. Çalışma çağında olan ancak farklı nedenlerle iş aramayanların sayısı 3 milyon 274 bin kişi birden arttı. Böyle bir durumla daha önce hiç karşılaşmadık. İşgücüne katılamayan nüfusumuz 32 milyonu aştı. Bu, dünyada 147 ülkenin nüfusundan fazladır.”