CHP Sözcüsü Öztrak “İdam cezası meselesi ülkenin ne zaman başı sıkıntıya girse ülkeyi yönetenler tarafından gündeme getiriliyor. Bu ya gündemi değiştirme çabası ya da FETÖ’nün yurt dışına kaçan elemanlarına örtülü af çıkarma çabasıdır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Öztrak’ın gündeminde Uşşaki tarikatı şeyhinin 12 yaşındaki çocuğu istismar etmesi ile birlikte ortaya çıkan iktidar mensuplarıyla olan ilişkileri ve tarikatların devlet kadrolarına alınması vardı.

“Devlet protokolünde çocuk tacizcisi din bezirganları oturuyor. Kamuya atamalarda liyakat değil bu tacizcilerin referansları geçerli oluyor” diyen Öztrak’ın gündeminde Tele1’e yayın cezası veren RTÜK ve ekonominin durumu da vardı. CHP Sözcüsü, Samsun’da başlattığı ‘Memleket Hareketi mitingiyle’ illeri gezen Muharrem İnce ile ilgili soruya ise, “Arkadaşlar bizim gündemimizde bu yok” cevabı verdi.

‘MİLLETİMİZE GÜN YÜZÜ GÖSTERMEDİ’

Öztrak’ın açıklamalarından satırbaşları şu şekilde:

Tek adam rejimi milletimize gün yüzü göstermedi. Türkiye demokrasi endeksinde son iki yıldır geriye düştü. Her gün yeni bir antidemokratik bir karar veya eylemle karşı karşıya kalıyoruz. Özgür medya keyfi kararlarla susturuluyor. Milletin seçtiği belediye başkanları görevden alınıyor. Milletin sırtına bir gecede vergiler yükleniyor. Saray hükümetine muhalefet edenler hapse atılıyor. Saray’ın emrindeki RTÜK, Tele1’e ceza keserken, Atamızın kabrine hakaret eden müptezel kanala idari para cezası vererek geçiştiriyor.

‘KAFA KESENLERE LAYIK GÖRÜLEN HUKUK’

Kafa kesen IŞİD’in Türkiye emiri olduğu söylenen bir şahıs somut delil yok denilerek 10 kez serbest bırakılıyor. Bu ülkede kafa kesenlere layık görülen hukuk Saray hükümetini eleştirenlere layık görülmüyor. Demokrasinin olmazsa olmazı fikirler ayrılığıdır.

‘TACİZCİLERİN REFERANSLARI GEÇERLİ’

İnsanlarımız açlık sınırının yarısı kadar bir parayla 1168 lirayla yaşama tutunmaya çalışıyorlar. Durum bu, Ankara’da ekmeğe zam geliyor. Saray’dan çıt yok. Devlet protokolünde çocuk tacizcisi din bezirganları oturuyor. Kamuya atamalarda liyakat değil bu tacizcilerin referansları geçerli oluyor.

‘SARAY, ANLATTIĞI HİKAYELERE KENDİSİ DE İNANMIYORDUR’

Saray’ın kibirli ismi “Türkiye’nin ayaklarına takılan ekonomik prangayı parçalayıp kenara attık” deyiverdi. Saray’ın kibirli damadı 22 milyar buçuk dolar borcu IMF’ye ödedik diye övünüyor. O borcu alan da kendisi… Milletin karnı bu boş palavralara tok. Saray, anlattığı hikayelere kendisi de inanmıyordur.

AKP’Lİ VEKİLİN 1500 KİŞİLİK DÜĞÜNÜ VE GİRESUN MİTİNGİ

Salgında alınan kararları Bilim Kurulu almıyorsa, Sağlık Bakanlığı almıyorsa kim alıyor? Saray kibirli alıyor demek ki… Sanki kendisi Giresun’da miting yapmamış gibi milletimiz maske takmıyor, kurallara uymuyor diye suçluyor.

AKP’nin devlet erkanı hiçbir tedbir almadan 1500 kişilik düğün yapıyor. AKP vekilin savunmasına ise özrü kabahatinden büyük mü diyelim, kaş yaparken göz mü çıkardı diyelim bilemedik. Ülkede ceza sadece fakir fukaraya mı işliyor?

‘MİLLETİN SIRTINA YILLAR BOYU ÖDENECEK DÖVİZ ÇIKIYOR’

Bizim karşı çıkmamız yatırıma değil, yatırımın nasıl yapıldığı. 1 kuruş harcamadan yapıyoruz deyip milletin sırtına yıllar boyu ödenecek döviz çıkıyor. Ankara-Niğde yolunun ücreti 115 lira olacakmış. Bunu vatandaş nasıl ödeyecek? Bunlar diğerleri gibi, Yavuz Selim köprüsü gibi Deli Dumrul köprüsü olacak. Yola geçiş garantisi verildiğini Erdoğan’ın konuşmasından anlıyoruz. Ama döviz mi TL mi söylemedi. Diğer yollara benzemez umarım.

‘ÜLKENİN NE ZAMAN BAŞI SIKINTIYA GİRSE İDAM CEZASI GÜNDEMDE’

Nasıl yol seçeceğimiz açık. Biz sosyal demokrat bir parti olarak idam cezasına karşıyız. Ancak bu idam cezası meselesi ülkenin ne zaman başı sıkıntıya girse ülkeyi yönetenler tarafından gündeme getiriliyor. Bu ya gündemi değiştirme çabası ya da FETÖ’nün yurt dışına kaçan elemanlarına örtülü af çıkarma çabasıdır. Ülkenin taahhütleri ortadır, Avrupa ile olan ilişkilerimizin bitmesi anlamına gelir. Ama onun yanında ülkeye idam getirilmesi sonucunda yurt dışına kaçan FETÖ elemanlarının idam cezası var denilerek iade edilmemesi sonucunu getirir.

‘ERDOĞAN NEDEN SUSUYOR?’

AKP yöneticileri tarafından rutin olarak görülüyor herhâlde ki o yüzden sesi çıkmıyor. Erdoğan, her konuda konuşuyor, neden bu konuda konuşmuyor? Neden susuyor? Diyeceğim ki, bu din bezirganını protokol masalarında ağırladıklarından dolayı, bunların önerdiği polis memurlarını aldıklarından dolayı mahcubiyet duyuyorlar diyeceğim ama sanmıyorum.

Heybeliada’daki pandemi hastanesinin, Diyanet’e devredilmesi şaka gibidir. Bence bunun arkasında ancak şu olabilir; Diyanet İşleri’nin ve Diyanet Vakfı’nın çok parası vardır, Saray bu hastaneyi vermek suretiyle onarsınlar istemektedir. Onarı yaptırılıp derhal pandemi hastanesi yapılmalı.

‘İNCE GÜNDEMİMİZDE DEĞİL’

Arkadaşlar bizim gündemimizde bu yok. Böyle bir mitingdi oydu buydu MYK’nın gündeminde yok. MYK’nın gündemin açlık var, işsizlik var, borçlar var, ekonomik sorunlar var, hukuksuzluklar var.