CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Seçim sonrasında muazzam bir algı operasyonu yürütülüyor. Sandıklardaki sayımlar bitince Yavaş ve İmamoğlu seçilmiş başkanlar olarak ortaya çıktı.” dedi.

Basın açıklaması yapan Öztrak’ın açıklamaları şöyle:

“Dün itiraz sürecini başlatırken sarf ettiği sözler endişelerimize artırmıştır. Bize operasyon çekiliyor, şaibeli seçim gibi laflar iktidar partisi genel başkan yardımcısının söylememesi gereken sıkıntılı sözlerdir. Kazansalardı Ali İhsan Yavuz bu sözleri sarf edecek miydi? Seçimlerde şaibe var demesi trajikomik bir durum. Bu söylem son derece tehlikeli diğer söylemlere de yol açıyor. Havuz medyasında yer alan sandık darbesi ikinci gezi gibi ifadeler ülkede kutuplaşmayı başlatacak ifadeler.

Tüm parti yetkilileri bu süreçte sorumlu sözler sarf etmek zorunda. CHP olarak itiraz mekanizmasının kullanılmasına karşı değiliz. İtiraz iyi niyetli olmalı, hukuka uygun olmalı. Bu çerçeveyi anayasa, YSK kararları belirleyecek. YSK’nın 214/11099 sayılı kararı var. Delilsiz itirazlar YSK’nın itibarıne gölge düşürür ve belirsizliği artırır denmiş. Bu defa görüyoruz ki YSK gece yarısı yaptığı toplantıda bu kararın arkasında durmadı. Kendi kararına sahip çıkamadı. Hakimler siyasi baskılara boyun eğmemeli.

Dün akşam alınan bu kararla 2014 yılında alınan daha önceki karara aykırı olarak ilçe seçim kurulları yeniden tam sayım yapılmasını veya geçersiz oyların sayılmasını kabul ederken diğer bazı ilçelerde reddedildi. Ortada kaotik bir durum var. YSK bunu sayma kararı alanlar saymaya devam edecek, diğerleri daha önceki kararları dikkate alacak. Bu ne demek hukuksuzluk başladıysa devam edin. Bu vicdanlara sığacak bir gelişme değildir. 18 ilçede karar süreci işliyormuş.

Seçim sonrasında muazzam bir algı operasyonu yürütülüyor. Sandıklardaki sayımlar bitince Yavaş ve İmamoğlu seçilmiş başkanlar olarak ortaya çıktı.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca: Oyların sayımı sırasında itiraz yoksa geçersiz oyların yeniden sayılması hukuka aykırı