CHP Sözcüsü Faik Öztrak gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Öztrak “Hükümet salgında milleti hem canından hem cüzdanından ediyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sözcüsü Faik Öztrak partisinin MYK gündemine ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Faik Öztrak, Bülent Arınç ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala açıklamasına da değinerek “Ortada bir hukuksuzluk olduğu açık. Kim olursa olsun hukuksuzluk varsa sahip çıkarız” dedi.

Öztrak, gündemine organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Alaattin Çakıcı’nın ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektubunu da aldı. Davanın sonuçlanmasını beklediklerini belirten Öztrak “Tehdit ana muhalefet liderine değil anayasal düzenedir” açıklamasını yaptı.

Faik Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Vefat sayıları buz dağının suyun üstünde görünen kısmı. Resmi rakamlar 139 can kaybı var derken dün sadece İstanbul’da 189 kişinin hayatını kaybettiğini öğrendik. Test yapmak zorlaştı, test fiyatları fahiş boyutlara ulaştı. Hastalık meslek hastalığı kapsamına alınmaması sağlıkçıların yalnız bırakıldıkları anlamına geliyor. Alınan kararları çözmek üç bilinmeyenli bir denklemi çözmekten çok daha zor. Destek vermedikleri yurttaşlara idari para cezaları yağdırıyorlar. Bir acı reçete de buradan yazılıyor. Salgını yönetemeyen milleti canıyla cüzdanı arasında sıkıştıran saray sayesinde salgında yeni slogan maske mesafe ceza oldu. Saray hükümeti 5 maskeyi bile dağıtamadı. Kıbrıs’a gitmek için 5 uçak kaldıran bunlar ama iş vatandaşa destek olmaya gelince vatandaşa iban numarası gönderen de bunlar. 40 yıldır vergi veren esnafa 40 gün bakamıyorlar. Çocuklar yatağa aç giriyor. Bir nesli kaybetmemize yol açacak sağlığa ve eğitime erişme sorunları en çok yoksul kesimlerde yaşanıyor. Dar gelirli kesimlerin borçlanacak hali kalmadı. Varsa borç, yoksa faiz tek bildikleri bu. TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla bile Ekim ayında yıllık enflasyon yüzde 11,9ken gıda enflasyonu yüzde 16,5 olmuş.

“Enflasyon rakamlarıyla oynayarak emekliye kumpas kurmayın”

Diğer ülkeler vatandaşlarının gelir ve ciro kayıplarını telafi ediyorlar. Borç vermiyorlar, destek veriyorlar. Yurttaşlarını salgında ezdirmiyorlar. Enflasyon rakamlarıyla oynayarak emekliye yine kumpas kurmayın, kul hakkına girmeyin. Hükümet salgında milleti hem canından hem cüzdanından ediyor. Vatandaş zaten borca batmış. En az 369 bin 804 iş yeri ya kısmen ya da tamamen kapandı. Salgının ilk dalgasında verilen düşük faizli kredilerin Mart ayında ödeme zamanı geliyor. İş yeri kapatılan esnafın gelir elde etme imkanı olmadığına göre ya işi bırakacak ya da borcu borçla kapatacak ya da borçlar yeniden yapılandırılacak hem de faizlerle. Hükümetin kredi verme imkanı yok. İstihdamı arttıracak nitelikli büyüme patikası ufukta görünmüyor. Kapanma kararı salgını kontrol altına almak için doğru ama insanları canlarıyla cüzdanları arasına sıkıştırmayın. Esnafın kaybını karşılayın. 39 lira değil en az bir asgari ücret vererek halka destek vereceksiniz. Biz diyoruz ki esnafı destekleme ve işsizliğe karşı korunma paketi ilan edelim. Yüzde 30 kayba uğrayan esnafa aylık 2.500 lira 30 ila 50 arasında kayba uğrayan esnafa aylık 3000 lira yüzde 50 ve üzeri kayba uğrayan esnafa da aylık 3500 lira gelir koruma desteği verin diyoruz. Bunları dünya uyguluyor, siz de uygulayın. Vadesi gelen borçları faizsiz 2 yıl süreyle erteleyin. Elektrik, su, doğalgaz faturalarının en az yarısını siz ödeyin.

“Tapuyu Katarlılara verin”

Ortaklardan birinin bulduğu çare askıda ekmek diğerinin bulduğu çare ise acı reçete ve etsiz köfte. Sarayın kanallarında etsiz köfte tarifi veriyorlar. Bu kadar mı milletten koptunuz? 9 saraya sığmayan Erdoğan Katarlı yayıncı şirketin vermek istemediği 300 milyon lirayı Türkiye Futbol Federasyonu’na verecekmiş. Nedir bu Katar aşkı? Saray esnafın yüzünü güldürmek yerine Katarlıların yüzünü güldürmeyi tercih ediyor. Tapuyu Katarlılara verin. Saray iktidarı büyük bir sıkışmışlık içinde… 2011’de ‘biz yolumuza gidiyoruz sen yoluna’ diyen kimdi? Şimdi tekrar Avrupa’ya göz kırpmaya çalışıyor. 2019’da sorumluluğu üzerine alan sizdiniz.

“Derhal özür dilenmeli”

Faik Öztrak, Libya’ya giden Türk gemisi Roselina-A’nın durdurulmasını “Son derece vahim bir gelişme. Derhal özür dilenmeli” sözleriyle değerlendirdi.