Karaman’da yaşanan tecavüz skandalını başından itibaren yakından takip eden CHP PM üyesi Avukat Sera Kadıgil, kararı PolitikYol’a değerlendirdi.

Sanığın suç ortaklarının da yargılanması gerektiğinin altını çizen Kadıgil şunları söyledi:

"Ensar ve KAİMDER hakkında yüzlerce suç duyurusu var, bu yüzlerce suç duyurusu adam akıllı bir davaya çevrilip, bu çocukları ne idüğü belirsiz insanlara emanet eden, bu kaçak yurtları açan Ensar Vakfı ve KAİMDER yurtları ile beraber bu rezilliğe göz yuman İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali yargılanırsa ancak o zaman mahkeme çocukları düşünmüştür ve adalet tecelli etmiştir diyebiliriz. Ama biz bu adama 508 yıl ceza verdik, diğer soruşturmaları da apar topar kapatalım, sadece öğretmen yargılansın denilirse o zaman mahkeme de Ensar’ın önüne yatmıştır deriz. Tabii bunlar için henüz çok erken.

Bu rezalette dört tane çok açık fail var. Birincisi Ensar Vakfı yetkilileri. Sanık ısrarla tek yetkilinin kendisi olduğunu söyledi. Seni kim işe aldı diye sorunca da Ali Bağcı cevabını verdi. Ali Bağcı kimdir? Ensar Vakfı’nın Karaman Şube Müdürü’dür.

İkincisi Karaman KAİMDER Yetkilisi Tevfik Baran. Mahkeme de ifadesini değiştirdi. Yalan ifade verdi. Bu evi açan, tutan KAİMDER yetkilisi Tevfik Baran ve KAİMDER’in diğer yetkilileri açıkça suçludur ve yargılanmaları gerekiyor.

Haberim yoktu diyen İl Milli Eğitim Müdürü ve Vali de hala görevlerinin başında. Bir an önce adil bir yargı olduğuna inanmamız için bu kişilerin yargılanması gerekiyor."