CHP Mersin Büyükşehir Belediyesi adayı Vahap Seçer, projelerini ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışını PolitikYol’a anlattı.

Çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve sokak hayvanları için projeleri olduğunu ifade eden Seçer, “Gençleri ve kadınları, onların emeklerini çok önemsiyorum. Mersin’deki değişimin, dönüşümün mimaları olarak görüyorum.” dedi.

Seçer, Mersin’in en önemli sorunlarına dair şunları ifade etti; “En önemli sorun olarak işsizlik, ulaşım ve çarpık yapılaşma. Ama aynı Mersin, kardeşliğin birliğin ve beraberliğin kenti. Dolayısıyla çok akılcı ve çevre dostu yatırımlarla, bu kenti refah kenti yapabilir, bütün bu sorunların üstesinden gelebiliriz.”

  • Vahap Seçer kimdir?

Mersin’in Tarsus ilçesinde doğdum, ziraat mühendisiyim. Kendimi bildim bileli çalışan biriyim. Henüz çocuk yaşlarda kundura çırağı olarak başladığım iş hayatında, yine çok genç yaşta, henüz 20’li yaşların ortalarında, kendi işletmemi kurarak devam ettim. Bugün o işletmeden yüzlerce insan ekmek kazanıyor.

23 ve 24. Dönemde Mersin Milletvekili olarak parlamentoda görev yaptım. Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarım Orman Komisyonu’nda görev aldım.

Büyükşehir Belediye başkanlığına ilişkin çalışmalara başlamam ise adaylığımın ilanı ile başlamadı. 2 yılı aşkın bir süredir Mersin’de sürekli alanda çalışmalar yapıyor, ilgili kişi, kurum ve kuruluşlarla temas halinde çalışıyor, projelerimizi geliştiriyordum. Çalışmaları beraber sürdürdüğüm arkadaşlarımla, “çalışma masası” oluşturduk ve hayata geçirmek istediğimiz projelerimizi oluşturduk.

  • Mersin’e ve sorunlarına yabancı değilsiniz yani?

Elbette öyle, Mersin benim doğduğum, doyduğum ve başkan olarak geleceğine yön vermek istediğim şehir.

  • Mersin için düşleriniz olduğunu hep söylüyorsunuz, seçilir seçilmez yapacağınız ilk icraatınız ne olacak?

Mersin, Anadolu’yu bağrında taşıyan bir şehir. Birliğin, beraberliğin kardeşliğin şehridir. Anadolu’daki tüm renkleri, tüm değerleri barındırır. Dolayısıyla, Türkiye’nin yaşadığı tüm sorunları da aslında Mersin’de görünür ve yaşanır. O nedenle, şunu söylesem doğru olur; ülkemizdeki gibi Mersin de varlık içinde yokluk yaşayan kentlerimizin başında geliyor. Zenginliklerinden yeteri kadar yararlanamıyor.

Doğası ve stratejik konumu nedeniyle Mersin’e daha çok istihdam yaratacak yatırımcı belediyecilik anlayışına öncelik veriyorum. Yani yatırımcı belediyecilik yapacağım. Yeni yeni yatırım alanları yaratmak ve kalkınmacı belediyecilik anlayışımla, Mersin’de Türkiye ortalamasının çok üzerine çıkan işsizlik sorununu çözmek asıl önceliğim olacaktır. Elbette sadece yatırım değil, yatırımlarla beraber sosyal ve yenilikçi belediyecilik anlayışımız çerçevesinde geliştirdiğimiz projeleri de hayata geçireceğiz.

  • Aday tanıtım toplantısında Mersin’in hakkını arayacağınızı belirtmiştiniz. Mersin’in önemi ve hakkı olan yatırımlar sizce nelerdir?

Mersin’in yıllarca ihmal edildiğini, varlık içinde yokluk çektiğini az önce belirtmiştim. 2 milyona yaklaşan nüfusuyla Mersin halkının, hak ettiği hizmetleri alabilmesi için öncelikle hakkını araması, var olanlarına sahip çıkması gerekiyor. Yani kendi zenginliğine sahip çıkması gerekiyor.

Merkezi idarenin sözünü verdiği, ancak yıllardır öylece duran, akamete uğrayan yatırımlar şehrimizde öylece duruyor. Kazanlı Sahil Bandı, Çukurova Bölgesel Havalimanı sadece iki belirgin örnek. Bütün bunları hayata geçirtmek için elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz. Ayrıca, Mersin yaş meyve ve sebze, turunçgil üretimi ve ihracatıyla ülkemizin söz sahibi bir kentimiz. Ancak üreticiler bugün çok büyük sorunlar yaşıyor. Onları güçlendirmek, kooperatifleşerek yapısını güçlendirmek de öncelikli hedefimiz olacak. Bu kapsamda dünyadaki kırsal destekleme ve kooperatifçilik örneklerinden de yola çıkarak, en uygun yatırım ve destekleri vereceğiz. Kırsal kalkınma hamlemiz ile çiftçilerimizle her zaman birlikte olacağız.

Üreticilerimizle el ele vererek, yöresel organik ürünlerin üretiminden pazarlanmasına kadar gerekli adımları atacağız.

Ayrıca, Allah’ın bütün nimetlerini verdiği Mersin’de ne yazık ki turizmin adı yok. Eşsiz kültürel mirasımız, alternatif turizm olanaklarımız var. Özellikle Batı Mersin, bize bu imkanı bize sunuyor. 4 ayrı turizm bölgesini ilan ederek o bölgelerde butik otelciliği geliştireceğiz.
Ayrıca sanayi, küçük sanayi ve lojistik alanında dünyanın önde gelen ülkelerinde incelemeler yaptırdık. Limanımıza yakın 1300 hektar alanda Ekonomi Bölgesi oluşturma projemiz, 3 ilçemizde organize sanayi bölgesi, 2 ilçemizde teknoloji bölgesi ve 6 ilçemizde küçük sanayi sitesi kurarak kentimizin geleceğine yatırım yapacağız.

Yine vatandaşlarımızın ucuz ve temiz su sorunu var. Bu sorunu aşmak için, dar gelirli ve yoksul vatandaşlarımızın faturalarına destek olacağız.

Yılın 300 günü güneş gören bir kentiz, ama hala yeteri kadar güneşin enerjisinden yararlanamıyoruz. Güneş kenti olarak, bu konuda geliştirdiğimiz projelerimiz var. Örneğin güneş enerjisi ile çalışan klimalı durakları kentimize kazandırmak istiyoruz.

Yine Esnafımız zor ve sıkıntılı günler geçiriyor. Esnafımızın yaşadığı sorunları en kısa sürede çözmek ve onlara yardımcı olmak üzere Belediyemizin bünyesinde Esnaf Masası’nı kuracağız. Esnafın yaşadığı sorunlarla ilgili çözüm ortağı bir belediyecilik anlayışımız olacak.

  • Gençler için hazırladığınız projeleriniz var mı?

Elbette var. Gençleri ve kadınları, onların emeklerini çok önemsiyorum. Mersin’deki değişimin, dönüşümün mimaları olarak görüyorum. Bunlardan biri; beni çok heyecanlandıran ve ayrı bir yere koyduğum İleri Teknoloji Kampüsü projemiz var. Bu kampüste daha çok gençlerin yaratıcılıklarını ortaya koyacakları ve onlara “balık yemeyi değil, balık tutmayı” öğreten atölyelerimiz olacak.

Ayrıca; Endüstri 4.0 Eğitim ve Uygulama Merkezi; Tekno-İŞGEM ve Kuluçka Merkezi; Teknoloji Eğitim Merkezi; Teknoloji Geliştiren Firmaların Ofisleri, Öğrenci Proje Merkezi gibi merkez ve ofisler yer alacak. Kampüsteki firma ve kurumlarla gençler beraberce araştırma, eğitim ve uygulama yapacak, böylece Mersin bilim tarihinde iz bırakacak. Yine Gençlik Merkezleri, Çocuk Köyleri ve Çocuk Gelişim Merkezleri’ni hayata geçireceğiz.
Yaşlılar, engelliler, dezavantajlı gruplar…

Engelli vatandaşlarımızın eğitim ve iş olanakları başta olmak üzere, sosyal hayata ve bilgiye erişim olanaklarını arttıracağız. Şehrimizin bütün caddelerini, sokaklarını, kamu binalarını, parklarını ve spor alanlarını engellilerin kullanımına uygun hale getireceğiz. Engelsiz yaşam merkezlerini kuracağız, farkındalığı yaratacak etkinlikler geliştireceğiz.

Ayrıca, yaşlı vatandaşlarımız için sosyal olanakları geliştireceğiz. Yaşlı Bakım Merkezleri ve mobil sağlık hizmetini sunacağız. Yaşlı vatandaşlarımızı da hayatın içine katan projelerimiz olacak.

  • Peki ya çok önemsediğinizi belirttiğiniz, kadın ve çocuklara yönelik?

Kentimizin huzuru ve mutluluğu için daha çok iş ve aş gerektiğini; yatırım gerektiğini az önce söylemiştim. İş ve aş varsa, o ailede huzur vardır, mutluluk vardır. Kadın ve çocuklarımıza yönelik projelerimizi hazırlarken işte bu gerçekten hareket ettik, vatandaşlarımızın dertlerini ve beklentilerini tespit ettik. Büyükşehir Belediyesi’nde mutlaka bir Kadın ve Çocuk Daire Başkanlığı’nı kuracağım ve sorunlara bu daire başkanlığı aracılığıyla çözümler üretmeye çalışacağım.

Çalışma hayatında olmayan kadınlar için onları hayatın içine çekebileceğini düşündüğüm, üretici pazarları, kadın dayanışma merkezleri, mahalle mutfakları gibi projelerimizi hayata geçireceğiz. Mahalle mutfakları projesi ile sadece kadınların çalışacağı ve yoksul mahallelerimizde günlük yemek ihtiyaçları olan vatandaşlarımıza yemek temin edilecek. Ama bu mutfakları sadece “aşevi” olarak değil, sosyal kültürel etkinliklerin de gerçekleştirileceği yer olarak düşündük.

Yine çocuklarımız için “Çocuklar Süt içmeli” projesiyle, oluşturacağımız üretici kooperatiflerimizle belediye işbirliği sayesinde, önceliğim yoksul mahalleler olmak üzere aşama aşama tüm Mersin’deki evlatlarımıza süt dağıtılması gibi projelerim var.

  • Sokaktaki dostlarımız olan hayvanları mutlu edecek projeler var mı gündeminizde?

Elbette, o dostlarımız için de projeler geliştirdik. Çünkü ben Mersin’de yaşayan tüm canlıların belediye başkanı olmak istiyorum. Hayvanların beslenmelerinden, sağlığına kadar onlarla çok yakından ilgilenecek, yeni yaşam alanları oluşturacağız. Vatandaşlarımızı da hayvan hakları olduğu konusunda bilinçlendirecek çalışmalarımızı geliştireceğiz.

  • Mersin’in üç temel sorununu ve Mersin’i üç kelime ile nasıl anlatırsınız?

En önemli sorun olarak işsizlik, ulaşım ve çarpık yapılaşma. Ama aynı Mersin, kardeşliğin birliğin ve beraberliğin kenti. Dolayısıyla çok akılcı ve çevre dostu yatırımlarla, bu kenti refah kenti yapabilir, bütün bu sorunların üstesinden gelebiliriz.

Dürüst, şeffaf ve her zaman ulaşılabilir olan bir başkan ile biz tüm sorunları aşacağız.

  • Size seçim çalışmalarınızda bașarılar diliyoruz. Eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Teşekkür ediyorum, Mersin’e gönül veren tüm vatandaşlarımızın desteğini bekliyorum.