Çarşamba, Mart 29, 2023

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: Adayımızı 13 Şubat’ta açıklayacağız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Adayımız 13 Şubat’ta açıklayacağız. Yol haritamızı adayımız açıklayacak” dedi.

Kılıçdaroğlu Halk TV yayınında özetle şu açıklamalarda bulundu:

– Biz 6 Nisan tarihini belirlemiştik. 6 Nisan’a kadar olursa biz destek veririz demiştik. Erdoğan hayır ben daha sonra yapacağım diyorsa biz ona destek vermeyeceğimizi açıkladık. Erdoğan kendi istediği bir atmosferde seçimin yapılmasını istiyor. Biraz daha gecikirse, örneğin hazirana atarsa enflasyon zaten her ay yükseliyor. Yaptığı zamların bir anlamının kalmadığını halk da kendisi de görecek. Bu nedenle erkenden yapıyor.

– (Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık konusunda “Kronometre sıfırlandı” açıklaması) Sıfırlamanın ne olduğunu Erdoğan iyi biliyor.

– Yargıtay Başkanı “Yargıya güven yüzde 30’lara düştü” diyor. Bunun kabahati kime ait? Devleti bir kişiye teslim ederseniz ona aittir. Bu bir beka sorunudur. Bu beka sorununu demokratik yollarla çözmek istiyoruz.

– (Ortak mutabakat metni) Benim açıklamam doğru olmaz. 6 partinin bir araya gelip oluşturduğu mutabakat metni.

– Bürokrat atamalarında liyakat öncelik olacak. Bankacılıktan anlamayan adamdan Merkez Bankası Başkanı olur mu? Güven veren biri olması lazım. Türkiye’de şu an fiyat istikrarı yok. Enflasyon almış başını gidiyor. Merkez Bankası görevini yapmıyor. Başkanın gerekli önlemleri alması gerekiyor. Ama saraydan talimat alırsanız görevinizi yapamazsınız. Kamuda, devlet yönetiminde liyakat sağlayacağız. Devleti ayakta tutan liyakattir.

– Adayımız 13 Şubat’ta açıklayacağız. Yol haritamızı adayımız açıklayacak. Tüm açıklamalarda ortak adaydan söz ediyoruz. İsim konusunda bu konuda bir açıklama yapılmadı. Ama Cumhurbaşkanının niteliklerini paylaştık. Şimdi mutabakat metnimizi paylaşacağız. “Adayı açıklamada geciktiniz” deniyor. Biz son derece dikkatli, kararlı, istikrarlı adım atıyoruz. Önce neyi nasıl yapacağımız, ülkeyi nasıl ayağa kaldıracağımız konusunda anlaşalım, kamuoyuna bildirelim, arkasında adayımızı belirleyelim, böylece ortak dil olmuş olur.

– Şubat’ın 13’ünde Karamollaoğlu başkanlığında adayımızı belirleyeceğiz. Bunu da belli bir süreç içinde, Cumhurbaşkanı adayı da yol haritasını kamuoyu ile paylaşacak.

– (CHP’nin adayı siz misiniz?) Her parti kendi liderini aday olarak görmek ister. Ama asıl olan 6 liderin ortak karar vermeleri. 6 lider Türkiye’nin sorunlarına kilitlenmiş vaziyetteyiz. Sonuçta bir kişiyi aday olarak belirleyeceğiz. Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini sürdürmesi lazım. “Her şeyi ben yaptım, ben bilirim” anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti tanıması, liyakatin ne kadar önemli olduğunu bilmesi lazım. Diyelim kazandık devleti yönetiyoruz. Merkez Bankası Başkanı olarak kimi atayacağız? Amcamın oğlu çok iyi, doktorası var dersek olmaz. Liderler teklifte bulunursa bu onurlu bir görevdir. Ama bütün mesele seçilmek değil, seçildikten sonra yapmaktır. “6 kişi nasıl yönetecek, bunlar karar bile alamaz” eleştirisi de geliyor. Bunlar bizim tarihimizi de bilmiyor. Akıl akıldan üstündür. Benim bilmediğimi Temel Bey, Temel Bey’in bilmediğini Meral Hanım bilebilir. Cumhurbaşkanı adayı bütün gelişmeleri soğuk kanlılıkla izleyecek, Türkiye’nin itibarını sağlayacak.

– (Cihan Paçacı’nın açıklamaları ve istifası) Masada hiç konuşulmadı. Meral Hanım Cihan Bey ile ilgili bir sorun olduğunu ifade etti. Kendisini tanıyorum çok iyi bir bürokrat. Ayrıntı vermedi.

– Cumhurbaşkanı adayı ve diğer liderlerin pozisyonunu konuşacağız. Şahsi kanaatim adayımızı belirleyeceğiz ve herkes elini taşın altına koyacağız. Tercihim başkan yardımcıları olması. Adayı belirlemeden ondan sonraki aşamayı konuşmak doğru değil. Bu seçimde partilerin aldığı oy oranları çok belirleyici olmayacak. Eski sistemde artık oylar diğer partilere yazılıyordu. Şimdi artık sayılmıyor. O yüzden parlamentoda anayasayı değiştirecek çoğunluğu sağlamak için işbirliğine gitmemiz lazım. Bazen CHP’nin bazen diğer partilerin çatısı altında seçime girilecek. Çok oy alacağız değil, en çok vekili nasıl çıkarabiliriz. X partinin logosuyla gireceğiz diyelim. Diğer partiler o ilde oy almayacak ama daha fazla milletvekili çıkaracağız.

– (HDP’ye kapatma davası) Neden tam seçimlere girerken kapatıyorsunuz? Hiçbir partinin kapatılmasını istemeyiz. Bir partinin iktidara gelip gelmeyeceği halk desteğine bağlı. HDP’nin bankalardaki hesaplarına tedbir konmasını da doğru bulmuyoruz. Demokrasi sadece benim gibi düşünenler için değil.

– Emek ve Özgürlük İttifakı’nın demokrasiden yana tavır almasını isteriz. Birinci turda bu iş bitsin istiyorlarsa demokrasiden yana durmaları lazım. Cumhurbaşkanı adayımız doğal olarak partileri gezecektir, oy isteyecektir. Biz de bütün partilerden, vatandaşlardan destek isteriz.

– (Belediye Başkanları ile toplantı) Büyükşehir Belediye Başkanlarımız “Bir açıklama yapalım, adaylığınızı desteklediğimizi ifade edelim” dediler. Bunu istemedim. Liderlerle toplanacağız, bu açıklama olursa diğer liderlerin düşüncelerini baskılıyormuşuz gibi algılanabilir.

– İstanbul’a tüm engellemelere rağmen seçiliyorsunuz, metro inşaatlarına devam ediyorsunuz, bazı metroları sıfırdan açıyorsunuz. Bir sürü engel çıkarmaya çalıştılar. “Ekrem Bey büyük lokmadır” dedim. Ekrem Bey bu mücadelenin aktörü. Ekrem Bey’i iş yapamaz konuma getirmek için yargıyı sopa haline getirdiler. Bu ülkede yaşayan insanların bir vicdanı var. Adalet talebini yükseltmemiz lazım. Belediye Başkanlarımızla bu konuyu da görüştük. Yapılan bir haksızlık var. Bunun geniş kitlelere duyurulması lazım. Bunu bizzat haksızlığa uğrayan kişinin duyurmasında bir ağırlık var. (Ekrem Bey) Gidiyor, anlatıyor.

– Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandıklarda oy patlaması yapacağız. İşçisi, üreticisi hepsi şikayetçi. Sanayici önünü görmek zorunda. 100 liraya pazara giderdiniz 50 lira cebinizde kalırdı. 200 lira yetmiyor şimdi. Enflasyon frenlenemiyor. O yüzden “Verdiğimiz zamlar erimeden 14 Mayıs’ta seçim” dediler. Kişi başına gelirin düştüğü tek ülkeyiz. Diğer konularda esnek olabilirim ama hırsızlık, yolsuzluk konusunda çok kararlıyım. Şimdi Sayıştay’a müdahale ediyorlar. Hepsini biliyoruz.

– (Sinan Ateş cinayeti) Erdoğan neden bu konuda konuşmuyor? Ortağını kızdırmamak için mi konuşmuyor? “Failleri yakalayıp hesabını soracağım” neden demiyor? Bir olayı gizlemeye, kapatmaya mı çalışıyorlar? Olay savcılıktan yargıya intikal ettiğinde konuşmak gerekiyor. Bize ulaşan bilgiler var ama bugünden dillendirmek doğru değil. Savcı üzerine, polis üzerine belli baskılar olduğunu biliyoruz. Bu baskıların olmaması lazım. Bu ülkede her şeye rağmen namuslu savcılar, namuslu bürokratlar var. Onlar iktidarın baskısı altında seslerini çok çıkaramıyorlar. Bu ayrıntıları biliyoruz, olayı dikkatle takip ediyoruz.

– Seçimin kaderini demokrasiye inananlar belirleyecek. Kitle olarak tanımlarsak, seçimin kaderini gençler belirleyecek. Eğer vatanseverlik ülkücüyse ben de ülkücüyüm dedim. Ülkücü tanımı buysa ben de ülkücüyüm dedim. Gerçek ülkücüler de bu gidişten rahatsız. Ankara’nın göbeğinde bir kişiyi öldürüyorsunuz. Her konuda konuşan tek adam bu konuda konuşmuyor. Faillerin yakalanıp adalete teslim edilemeyeceğini söyle. Neden söylemiyor. “Ankara’nın göbeğinde faili meçhul istemiyorum” demesi lazım.

– (6 yaşındaki çocuğun istismarı davası) Arkadaşlarım bana aktardıklarında o gece uyumadım. 6 yaşında kız çocuğu sistemli biçimde tecavüze uğrayamaz. Hiçbir ahlak, hiçbir inanç bunu kaldıramaz. Olayın bazı çevrelerin baskısıyla kapatıldığını da duyduk. Yargı, emniyet dumura uğramış. Tek yolum vardı o kadının hakkını savunmak için. Adalet Bakanlığı’na gittik, devlet nefes almaya başladı. Onlar şeytan, biz değiliz. Onlar ses çıkarmadılar, biz adalet aradık.

– Üretenin, çalışanın hele teknoloji konusunda çalışanın başımızın üstünde yeri var. Dünya gelişiyor, bilimde, teknolojide olağanüstü gelişme var. Kim çalışırsa, üretirse, güzel şeyler yaparsa başımızın üstünde yeri var. Her türlü destek verilir. Biz neden bağırıyoruz, Katar’a satılan tank palet fabrikasını geri alacağız diye. Nerede yeni tank? Biz savunma sanayinin bütün alanlarında üretmek istiyoruz.

– Kalıcı yaz saati uygulamasını değiştireceğiz. Çocuklarımıza yazık, annelere yazık.

– Bir enkaz edebiyatı yapmayacağız. Kaynaklar yerli yerinde kullanıldığında ülkeye huzuru getirmek mümkün. 2 yıl içinde enflasyonu kontrol altına almak mümkün.

 

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
56,305TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER