Pazartesi, Temmuz 4, 2022

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Belediye başkanlarımızın görevine devam etmelerini istiyorum”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Belediye başkanlarımızın görevine devam etmelerini istiyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu Karar TV’de soruları cevapladı. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

KANAL İSTANBUL

Aklı başında olan hiçbir iş insanı, Türkiye’ye hiçbir faydası olmayacak Kanal İstanbul’a kaynak ayırmaz. Belli kişilere rant aktarıyorsunuz. Bu ihaleye girenler dünyanın parasını kazanacak, ama milyonlarca insan işsiz olacak. Kimsenin bu ihaleye girmesini istemem. bu ülkenin kaynaklarını kimse savurganca kullanamaz. Bu ülkenin Çankırı’sı, Çorum’u, Kayseri’si yok mu? Buralara yatırım yap. Bir dönem Anadolu kaplanları denen bir kavram vardı. İnsanlar yatırım yapar istihdam yaratırdı. Her şeyi İstanbul’a aktarırsanız bu olmaz. Ülkenin dengeli büyümesi lazım. Kanal İstanbul gerçekleşmeyecek. Kimsenin ihaleye gireceğini sanmıyorum.

BÜROKRATLARA UYARI

Konusu suç olan talimatlardan bahsettik. Belgeler geliyor. Bizden gizledikleri şehir hastaneleri sözleşmelerinden tutun, hangi sözleşmelerin nasıl yapıldığına dair bilgiler geliyor. Bizim çağrımız bu ülkenin saygınlığı, güzelliği içindir. Vatandaşın vergilerinin birilerine tahsis edilmemesi içindir. Memur arkadaşların siyasi görüşüne, yaşam tarzına bakmayız. Yasalara uygun hareket edip etmediğine bakarız. Böyle olunca hiçbir memur en ufak endişe duymasın. Öç alma duygusuyla hareket etmek doğru değil. Bizim farkımız herkesin düşüncesini söyleyebileceği, yazabileceği, rahatça tweet atabileceği bir ortam yaratmak. Daire Başkanıyken dönemin başbakanını eleştiren bir yazı yazmıştım. Ne Bakandan ne başkasından bir tepki gelmedi.

TEMEL SORUN EKONOMİ

Hükümetin temel açmazı ekonomiyi tamamen para politikasıyla yönetmesi. Asıl olan maliye ve bütçe politikasıdır. 6 partinin de ortak derdi demokrasi. Bizim aramızda sorunumuz yok. Burada önemli olan ülkeye demokrasi getireceğiz. Ekonomide, dış politikada farklı söylemlerimiz olabilir. Farklı düşünme kavga demek değil. Son tezkerede biz hayır dedik, İYİ Parti evet dedi. Kavga etmedik.

SİYASİ CİNAYETLER

Sadece bana değil, ülkeyi yönetmeye talip olanlara da zaman zaman örtülü bilgiler gelir. Bu hassas konuların önünü kesmek isteriz. Bu bilgi devleti yönetenlere de gelir, daha fazla gitmesi lazım. Bu tür eylemlere başvuracakları cesaretlendirecek söylemlerden uzak durmak lazım. Ama Erdoğan Meral Hanım’ı, beni tehdit ediyor, linç girişimine ilişkin görüntüleri yayımlıyor. Tehdidi yapan sıradan değil, en tepedeki kişi. Dolayısıyla bu tehdit sıradan bir tehdit değil. Ruh hastası bir sürü insan var. Onlara cesaret verebilir. Tehdit açıklamalarım bir duyumunun seslendirmesiydi. Bu duyum sıradan bir duyum değildi.

BELEDİYE BAŞKANLARININ ADAYLIĞI

Belediye başkanlarımızın görevlerine devam etmelerini istiyorum. Nedeni de şu: Öncelikle belediye meclislerinde çoğunluğumuz yok. Çoğunluğun olmadığı yerde belediye başkanını başka bir partiye teslim etmek demek. O zaman İstanbullu bize ne diyecek, Ankaralı bize ne diyecek. O bağlamda kafamda soru işaretleri var. Önce bir bulundukları kentin güvenini kazansınlar. Arkadan Türkiye’nin güvenini kazansınlar. Önlerinde bir zaman dilimi var. O zaman dilimi içinde çalışırlar, deneyim kazanırlar, kendilerini gösterirler. O çerçevede görevlerine devam etmelerini istiyorum.

YURT GEZİLERİ

Muhafazakar dünyayla helalleşmemiz lazım. Ankara’da oturduk, gelip çayınızı içmedik. Karşılıklı güveni oluşturmamız lazım. Bu bakış açısının tüm örgütte olması lazım.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
48,288TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER