CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Hiç kimse Anayasanın ilk 4 maddesine dokunamaz”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Anayasanın ilk dört maddesine ilişkin tartışmaların tamamı yapay. Hiç kimse anayasanın ilk dört maddesine dokunamaz. Teminatı Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşlardır” dedi.

Kılıçdaroğlu Ankara’da muhtarlar ve kanaat önderleriyle buluştu. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

– İlk dört madde tartışmalarının tamamı yapay. Hiç kimse anayasanın ilk dört maddesine dokunamaz. Teminatı Türkiye Cumhuriyeti’nin şerefli vatandaşlardır.

– Hükûmet çoklu organ yetmezliği yaşıyor. Yasama, yürütme ve yargı organları iflas etti. Milli egemenlik bu organlar yoluyla kurulur, bu organlar iflas ettirildi.

– Milletin vekilini millet seçmiyor. Partiler, genel başkanlar seçiyor. Milletvekilleri de millete değil genel başkana hizmet ediyor.

– Bakanlıklar ihaleleri düzgün yürütemiyorlar. Önce temel atıp sonra ihale veriyorlar. Yürütme böyle iflas etti.

– Hakimler baskı altında. Karar veremiyorlar. Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin kararını tanımıyor. Yargı bağımsız değil, o da böyle iflas etti.

– Devleti bir kişiye teslim etmişiz. Bunu düzeltemezsek sonu felaket olur. Türk lirasının nasıl eridiğini görüyoruz. En çok milliyetçiyiz, yerliyiz diyen iktidarın elinde eriyor.

– Milliyetçilik her şeyden önce kendi ülkesinin, bu milletin çıkarlarını savunmaktır. Merkez Bankası’nda 128 milyar yok edildiyse ve bunun hesabı verilmiyorsa ortada bir sorun var demektir.

– Düşünceye saygı duyacaksınız. Düşüncesini söyledi diye insanı hapse atarsanız bu yanlıştır. Ortaçağ’da bir kişi çıkıyor ki dünya  yuvarlaktır. Yakalıyorlar, engizisyona götürüyorlar. Bir kişi mi doğruyu söyledi milyonlarca kişi mi? O nedenle farklı düşünceler değerlidir. Dayatma kültürüyle, kavga kültürüyle siyaset olmaz. Tartışmadan çekiniyorsanız olmaz.

– Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması lazım. Demokrasi için bunu istiyoruz. Muhtar güçlü olacak ki demokrasi güçlü olsun. Seçimle gelen belediye başkanına, milletvekiline maaş verirler, seçimle gelen muhtara maaş vermezler. Bu kurumsal yapının oluşturulması lazım.

– Hep birlikte güzel bir Türkiye inşa etmek istiyoruz. İktidar olduğumuzda Türkiye’ye 6 ayda rahat bir nefes aldıracağız. Kimseyi düşüncesinden ötürü, inancından, yaşam tarzından ötürü ötekileştirmeyeceğiz. Benim Allah’la kul arasına girme hakkım var mı? Peygambere verilmeyen hakkı siyasetçi kullanabilir mi? Sakarya’da Katar’a peşkeş çekilen tank palet fabrikasını alıp bir hafta içinde şanlı ordumuza teslim edeceğim. Esnafın kira stopaj borcunu sıfırlayacağız. Çiftçilerin borçların faizlerini sileceğiz.

– KYK borçlarını, devlet çocuklara iş verdikten, ya da sigortalı işe girdikten sonra taksitle alacağız.

– Şehitler için toplanan paraların tamamını 1 hafta içinde hak sahiplerine iade edeceğiz. El koydular, paranın üstüne çöktüler. Cumhuriyet tarihinde bir ilktir, kendi toprağından bayrağı indirip, Süleyman Şah türbesini kaçırdılar. Bizim şanımıza yakışmaz.

– Merkez Bankası’nı İstanbul’a taşımak istiyorlar. Ankaralılar buna izin verecek mi? Yarın TBMM’yi de taşıyalım diyecekler. Ankaralıların Merkez Bankası’na sahip çıkması lazım. Finans Merkezi yapıyorlar. Sen önce Londra’daki tefecilerden kurtul bakalım.

- Reklam -

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
37,295TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da