CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Ekonomik Kurtuluş Savaşı veriyormuş. Millete gaz vermeyi bırak, görevini yap”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ekonomik Kurtuluş Savaşı” sözlerine, “Millete gaz vermeyi bırak, otur görevini yap” yanıtını verdi. AK Parti’den gelen “Bizi dolarla terbiye edemezsiniz” sözlerine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Bunlardan birini 10 bin dolarla terbiye ediyorlar. Onun cebine doları basıyorlar ‘konuşmayacaksın’ diyorlar. Dolar ile Euro ile ihale yaptılar, garantileri dolarla verdiler” dedi.

Kılıçdaroğlu partisinin TBMM’deki grup toplantısında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

– Haksızlıklara karşı durduk. Sürekli haksızlık yaşanan bir toplumda adalet duygusu zedelenir. Cumartesi anneleri 26 yıldır evlatlarını arıyorlar, evlatlarının mezar yerlerini arıyor. Çoğu anne bunu görmeden hayata veda etti. Bunlar anneliğe yakışır atalet içinde sessizce oturarak haklarını istediler. 700.haftada baskı kurdular ve gönderdiler. Elbette Cumartesi Anneleri haklı ama Diyarbakır anneleri de haklı.

– Sarayda sırça köşkte oturursanız hal esnafının sorunun çözemezsiniz. İnşallah o bize nasip olacak. Biz çözeceğiz. Marketçilerle görüştüm. “Sattığımız ürünün yüzde 77’si tarım ürünü” dediler. “Denetlemeyle, baskıyla fiyatlar düşmez. Mal tezgah altına düşmez” dediler. Ürün bolluğu olması lazım.

– Çiftçiyi, marketçiyi, halciyi suçluyorsunuz ama dolar artıyor. Önce dönüp kendine bak. Türk Lirasını eriten hal esnafı mı, çiftçi mi, bakkal mı? Sorumluluğu vatandaşa yüklemeye kalkıyorlar.

– 14 milyon asgari ücretli var. 7 milyon da aylık geliri asgari ücretin üçte biri olan var. Açlık sınırı 2988 lira iken bu vatandaş nasıl geçinecek? Saraydakiler bunu biliyor mu?

– Erdoğan “ekonomik Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkacağız” diyor. Bir milletvekili de “17-25 Aralık’ta milletten 50-60 milyar dolar milletten çalındı” diyor. Hırsızlığı en iyi siz bilirsiniz. Ben 50- 60 milyar çalındığını bilmiyordum. 10 bin doları her ay cebine atar, sonra vatandaşa ders vermeye kalkarsın. İnsanın biraz yüzü kızarır. 50- 60 milyar doları çalan belli değil mi? “Oğlum paraları sıfırladın mı?” diyen belli değil mi? Bir diğeri “Bizi dolarla, ekonomiyle terbiye edemezsiniz” diyor. Dolarla öyle bir terbiye ettiler ki. Dolarla kimleri terbiye ettiler sayayım. Bunlardan birini 10 bin dolarla terbiye ediyorlar. Onun cebine doları basıyorlar “konuşmayacaksın” diyorlar. Yabancılardan yüksek faizle dolar olarak borçlanıyorsun. Yabancı sana parayı yüksek faiz elde etmek için verir. Parayı veren emri de verir. Sen şimdi emri alan konumdasın.

– Özellikle Sayın Bahçeli’ye söylüyorum, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını dolarla satana ne denir? Sen buna evet demişsin, hala alkışlıyorsun. Dolar ile Euro ile ihale yaptılar. Garantilerin tamamı dolarla yapıyorsun. Bunlar gayri milli ve gayri yerliler. Bunları öyle bir terbiye ettiler ki kendi paralarını unuttular. Bu milletin 128 milyar dolarını hortumladırlar. Ne oldu bu para? Adam terbiye edildiğinin de farkında değil. Tüm bu rezillikler yaşanırken Erdoğan “Ekonomik Kurtuluş Savaşı’ndan milleti zaferler çıkaracağız” diyor. Ne oldu da Kurtuluş Savaşı vermeye başladın? 20 yıldır neredeydin? Millete gaz vermeyi bırak, otur adam gibi görevini yap.

– “Mandacı iktisatçıların reçetelerine itibar etmiyoruz” diyor. Mandacılığa karşı mücadele ediyorsan, “Aptal olma” diyenlerin mektubunu yüzlerine çarpacaktın. Sen ekonomik bağımsızlığımızı birilerine pazarladın. Şimdi efelik yapıyor, bu millet yutmaz, yeri zamanı gelince kararını verir. Bu saatten sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel bir milli güvenlik sorunusun.

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
39,803TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da