CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Devlet soyulacak bir organ değildir”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Devlet soyulacak bir organ değildir, siyaset devletin rantını cebe indiren bir unsur değildir” dedi.

Kılıçdaroğlu, İzmir’de “Türkiye Muhtarlar Buluşması” programında konuşuyor. Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

– Kavga etmeden, ayrışmadan, bölünmeden ülkemizi inşa etmek zorundayız. Kolunuzdaki saatin arkasında birden fazla çark vardır. Her çark kendi görevini yapar ve bize saati bildirir. Eğer o çark iyi çalışmazsa zamanı iyi öğrenemeyiz. Demokrasi çarkının iyi çalışması lazım. Bu çarkın en büyük halkasını muhtarlarımız oluşturuyor.

– 2023’ten sonra ikinci yüzyıla başlayacağız. İkinci yüz yılda bu ülkede huzurun, demokrasinin, gelişmenin, kalkınmanın olmasını istiyoruz. Her mahallede, her ilde huzur olmasını istiyoruz. Düşüncelerimiz farklı olabilir. Ama hepimizin bayrak ve vatan aşkı kaçınılmazdır.

– Muhtarlık Temel Kanunu taslağını hazırladık. Muhtarlıkla ilgili derneklere gönderdik. Elimizde bir taslak var.

– Köy tüzel kişilikleri mahalleye dönüştürüldü. Ama mahalle değil hala köy. Nelerine el konulduysa köy tüzel kişiliklerine iade edeceğiz. Muhtarlığın bir kamu kurumu olarak görülmesi lazım.

– Ben sizin oyunuza talip değilim, sorunlarınızı çözmeye talibim. Türkiye’nin adaletle, ahlakla, bilgiyle, birikimle yönetilmesi lazım. Hiçbir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Devletin organı vardır, liyakat dediğimiz bir kavram vardır. Osmanlı’da da Selçuklu’da da liyakat vardır. Sadrazam vardı, enderun vardı.

– Muhtara yetki verilmesi en çok hükümetin işine yarar. Kendi hakkınıza sahip çıkmanızı istiyorum. Türkiye’nin ikinci yüz yılda akılla, mantıkla, bilgiyle, erdemle devletin yönetilmesi lazım. Devlet soyulacak bir organ değildir, siyaset devletin rantını cebe indiren bir unsur değildir. O nedenle “sosyal devlet” diyoruz.

– Muhtar karakolun bekçisi, postanenin nöbetçisi olmamalıdır.

– Mülakatı kaldıracağız, kimin ne hakkı varsa teslim edeceğiz.

– Etnik kimlik üzerinden siyaseti asla doğru bulmayız. İnanç üzerinden asla siyaset yapmayız. Herkesin inancına saygılıyız. Herkesin yaşam tarzına saygı duyarız. Biz siyaseti sosyal kimlik üzerinden yapıyoruz. Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıp, hangi meslek kesiminin sorunu varsa onlara çözüm üretmek zorundayız.

– Bir ekonomik buhran sürecindeyiz. Bu kışın çok zor geçeceğini de biliyorum. Ama bu kara kışı atlatacağız. Az kaldı, Türkiye’yi kesinlikle huzura kavuşturacağız. Bereketli, onurlu, çağdaş bir Türkiye’yi beraber kuracağız. Vatandaşlar arasında, muhtarlar arasında hiçbir ayrım yapmadan herkesi başımızın üstünde taşıyıp sorunlarını çözeceğiz.

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
39,803TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da