CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Çiftçinin traktörüne hiçbir güç haciz koyamayacak”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir’deki ziyaretleri sırasında Süt İşleme Fabrikası’nın temel atma töreninde konuştu. Kılıçdaroğlu, “Çiftçinin traktörüne devri iktidarımızda hiçbir güç haciz koyamayacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Deniyor ki ‘Çiftçinin durumu çok iyidir’. Çiftçinin arasına girmez, Saray’dan bakarsan durumunu göremez, anlayamazsın. Bakması lazım. Elin oğluna kazandırıyoruz. Bizim çiftçi niye kazanmıyor? Çiftçinin traktörüne devri iktidarımızda hiçbir güç haciz koyamayacak, tarlasına haciz uygulayamayacak” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Bayraklı’da 30 Ekim İzmir Depremi Proje Alanı Mağdurları Platformu üyeleriyle de bir araya geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’na İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de eşlik etti.

Hükümetin sosyal devlet politikasını yürütemediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bütün depremzede kardeşlerime, sadece burada değil Elazığ’da da diğer yerlerde de olan kardeşlerime seslenmek isterim; hakkınızı arayın, aradığınız sürece biz yanınızda olacağız. Bu konuda endişe etmeyin. Evlerinizin metrekaresi düşürüldü, kat sayısı düşürüldü bir sürü sıkıntı var. Şu soru çok önemli; zaten zar zor bir ev sahibi olmuşum, emekli olmuşum, evimde oturuyorum deprem oldu ev yıkıldı. Sosyal devletin bana yardımcı olması lazım, gelip bana bir kağıt imzalatıyorlar, diyorlar ki ‘evini yapacağız ama seni borçlandıracağız’. Ben bu emekli aylığıyla o kadar parayı nasıl ödeyeceğim? Asgari ücret ile geçiniyorum, ben bunu nasıl ödeyeceğim? Sosyal devletin, bir kişi afetzede ise onun karşılaştığı bütün zararı hiçbir karşılık beklemeden karşılaması gerekiyor. İzmir milletvekillerinin verdiği kanun teklifleri var, parlamentoda bekliyor kanun teklifleri. Açıldığında, kanun teklifleri görüşüldüğünde sizlere haber verecekler, gerçekleri göreceksiniz. Kimler afetzededen yana, kimler karşı, bütün açıklığıyla oylamada göreceksiniz” dedi.

“VATANDAŞ NE İSTİYORSA BİZ YAPACAĞIZ”

Depremzedelerin emsal artışı talebine ilişkin de bir açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Kat yükseklikleri konusunda Sayın Tunç Başkan, ‘eğer vatandaşımız bunu ödeyemiyorsa, bu ödemeyi bir şekliyle başka yollardan karşılamak gerekiyorsa, bunun için kat yüksekliği gerekiyorsa vereceğiz’ dedi. Sizden isteğim burada, ‘gerekirse yapılacak’ dediniz, gerekirse değil ‘yapılacak’ deyin. Burada yüksek binalar yapılıyor değil mi, yapılıyor. Diğerleri neden yapılmıyor? Engel çıkaracaklar. Onlar engel çıkarırsa bütün İzmirliler onlara hesap sorar. Engel bizden kaynaklanmasın. Biz yapacağız, vatandaş ne istiyorsa biz yapacağız” diye konuştu.

CHP lideri yangın bölgelerinde evleri zarar gören vatandaşları hatırlatarak, “Orman yangınlarının olduğu bölgelerde 1-2 katlı evler vardı. Bunlara da kağıt imzalatılıp borç altına sokuyorlar. Biz dedik ki ‘belediye başkanları olarak bunları karşılayacağız’. Burada evlerin sayısı çok az. 11 Büyükşehir Belediye Başkanımız bunların ek yükümlülüklerini karşılayabilir. Ama İzmir’de yeni yapılanmanın maliyetini 11 belediye başkanının karşılaması mümkün değil. Karşılarız deyip de yarın bunun gereğini yapmazsam size mahcup olurum, doğruyu söylememiş olurum. Doğrusu kat yüksekliği vereceksiniz, gelecekler ve yapacaklar. Maliyetler karşılanacak, kimsenin cebinden de 5 kuruş ek para çıkmayacak. Olması gereken budur, sosyal devlet de bunun gereğini yapacak” dedi.

 

- Reklam -

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
37,295TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

KÖŞE YAZARLARI

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER

PolitiYol Telegram'da