Cumartesi, Mayıs 18, 2024

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Çalışmalar bitince yapısal reçeteyi açıklayacağım. Kasım ayında herkes duyacak”

ABD’nin Boston kentindeki ziyaretlerini sürdüren CHP Lideri Kılıçdaroğlu, katıldığı canlı yayında “Bu çalışmalar bitince tüm Türkiye’ye açıklayacağım yapısal reçeteyi. Bu reçeteyi herkes görecek. Hem daha sağlıklı, hem daha refaha ulaşan bir yapıyı inşa etmeye çalışacağız. Sadece biraz sabır rica ediyorum. Kasım ayında herkes her şeyi duyacak” dedi.

Kılıçdaroğlu, İkinci Yüzyıl buluşmaları kapsamında bir dizi temaslarda bulunmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti.

ABD’nin Boston kentindeki ziyaretlerini sürdüren Kılıçdaroğlu, Halk TV canlı yayınına bağlandı. Boston kentindeki temaslarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, hazırladıkları yapısal reçeteyi açıklamak için kasım ayını işaret etti.

Gazeteci İrfan Değirmenci’nin, “Staj mağdurları, sigorta mağdurları ve kendini KPSS mağduru olarak tanımlayan gençler var, Türkiye’nin işşiz gençleri var. Çok Umutsuzlar. Umutsuzluğa kapıldıklarını hissediyorlar. Kasım ayında açıklama yapacağım dediniz. İşşiz ve hakkı yenilmiş gençlere ne söylemek istersiniz?” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu: “Hiçbir genç umutsuzluğa kapılmasın. Kapımız sonuna kadar açık. Onların hayalleri benim hedefim olacak demiştim. Burada da gençlerle buluştum, sohbet ettim. Gençler burada çalışıyorlar. Ama onlara iyi ortam, yani özgürlük ve güven sağlandığında kendi ülkelerine dönüp üretim yapmaya hazırlar.” ifadelerini kullandı.

KASIM AYINI İŞARET ETTİ

İngiltere ve Almanya’da da ziyaretlerini sürdüreceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bu çalışmalar bitince tüm Türkiye’ye açıklayacağım yapısal reçeteyi. Bu reçeteyi herkes görecek. Hem daha sağlıklı, hem daha refaha ulaşan bir yapıyı inşa etmeye çalışacağız. Sadece biraz sabır rica ediyorum. Kasım ayında herkes her şeyi duyacak” ifadelerini kullandı.

ABD ziyaretine ilişkin bilgi veren Kılıçdaroğlu, “Seyahatim, siyasal hiçbir içeriğe sahip olmayacak. ABD’de hiç siyasi görüşme istemedik. Önerileri reddettim. Etrafımdaki tüm kurmaylarım buna şaşırdı. Ama ben kararlıyım. Siyasetin girdaplarından tümüyle çıkıp, dünyanın en parlak beyinleriyle geleceği konuşmaya geldim. Bu yolculuk sadece ilk durak” dedi.

“SEÇKİN BİR EKİPLE CUMHURİYET’İMİZİN İKİNCİ YÜZYILINI KAZANDIRACAK BİR PLANI ÇALIŞIYORUM”

“Türkiye derin sorunlar yaşayan bir ülke ve bu sorunları aşmak zorunda. Çok uzun bir zamandır seçkin bir ekiple cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını kazandıracak bir planı çalışıyorum. Bir şekliyle varolan sorunları aşalım ve ikinci yüzyıla çok güzel, yapacağımız işlerle yolumuza devam edelim. Asıl hedefimiz bu. Mevzumuz şu anki krizden çıkmaktan çok daha öte.

Yeni bir ekonomik ve siyasal vizyona ihtiyacımız var. Ve bu sefer ülkemizi bu girdaptan çıkaracak bir planımız var. Yapısal değişikliklerden, yeni bir ekonomik paradigmadan bahsediyorum. Bu ekonomik paradigmanın başarısı için köklü bir toplumsal ve ekonomik değişimden bahsediyorum aslında. Yeni bir ilerleme anlayışı, hızlı bir uygulama becerisiyle ülkenin yarattığı zenginliği hızla alt gelir gruplarına yayacağız. Bunu yaymak zorundayız. Bir üretim ve paylaşım seferberliği ekonomisi kurmak zorundayız. Bunu yaptığımız zaman toplumsal barışı sağlayacağız. Onun için bu ilan edeceğimiz yapısal değişikliklerle, ekonomiyi hızla toparlarken, paralelde partizanca siyaseti bırakacak ya da bitirecek adımlar da atacağız.

İktidarı devraldığımızda ki, Allah nasip ederse alacağız. Ülkeyi bu krizden hızla çıkaracağız. Türkiye hep krizlere girdi, acı reçetelerle karşı karşıya kaldı. Sonuç hep aynı, hüsran. Bunu sonsuza kadar çevirmek için büyük bir fırsatımız var. Krizi, bir daha tekrara düşmeyecek şekilde aşabiliriz. Yeni bir ekonomik ve siyasal bir vizyona ihtiyacımız var. Bu sefer, ülkemizi bu girdaptan çıkaracak bir de planımız var.”

“PARTİZANCA SİYASETİ BİTİRECEK ADIMLAR ATACAĞIZ”

Yapısal değişiklerle ekonomiyi hızla toparlarken, paralelde partizanca siyaseti de bitirecek adımlar da atacağız. Ülkedeki bataklıkları kurutmamız gerekir. Üzerinde tepinilen fay hatlarını kırmamız gerekir. Onları kırmazsak, geleceğin eski tarz siyasetini yeniden ülkenin gündemine getirirsek yine gelip çıkmazlarla karşılaşacağız. Şu an siyasal ortamımız, yoksul ve vizyonsuz siyasetçi için oldukça elverişli.

Bu siyasetçiler, çok kolayca tarihsel fay hatlarını istismar ederek yükselebiliyorlar. Yükselince peşinden ihalecileri, varlıkçıları, beşli çeteleri, mafyaları getiriyorlar. Sadece 20 yıldan bahsetmiyorum. Maalesef çok uzun süredir Türkiye böyle. Atatürk’ten sonra hep böyle gitti. İlk 100 yılımızı açıkça ifade etmek gerekirse heba ettik. Atatürk’ün vizyonunu ikinci yüzyılda inşallah uygulamış olacağız. Ve Türkiye’yi çağdaş uygarlığa taşıyacağız.”

“ERDOĞAN BU ESKİ DÖNEMİN BİR SONUCU”

“Erdoğan bu eski dönemin bir sonucu sadece. Darbeciler de geldi gitti bu ülkede. Çok rezil iktidarlar da oldu bu ülkede ama bataklıkları kurutamadılar. Bataklıkları kurutalım ki çürümüş siyaset bu ülkeye yüklenmesin. Bütünüyle siyasal kültürümüzü değiştirmekten söz ediyorum.

2 meseleyi çözmem gerekiyor. Birincisi hızla krizden ülkeyi çıkarmak. Orası kolay. Programımızda bunu duyacaksınız. İkinci mesele ise, bir daha bu tarz sürekli tekrarlanan krizleri engelleyecek yapısal adımları atmak. Burası kolay değil. Birikmiş öfkemiz, kırgınlıklarımız var. Ama geleceğimizi etkilemesine izin vermememiz gerekiyor. Biz bu zorlu meseleyi başaracağız.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER