Cumartesi, Eylül 24, 2022

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Bazen söylediklerimizi yapıyorlar”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, halk otobüsçülerini kapsayacak kanun teklifi gelmesi durumunda destekleyeceklerini belirtti. Kılıçdaroğlu, “Hükümet de aynı doğrultuda bir düzenleme getirirse biz ona da destek veririz. Malum söylediklerimizi bazen yapıyorlar” dedi.

Kılıçdaroğlu, Halk Otobüsçüleri Buluşmaları’nın Antalya ayağında esnafla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, halk otobüsçülerine yaptığı konuşmada Esnaf Bakanlığı kurulmasının bir ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye genelinde 22 bin özel halk otobüsünü çalıştıran 28 bin 650 esnaf olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, ülke genelinde halk otobüslerine yönelik her ilde farklı uygulamalarının olduğunu belirterek merkezi idarenin halk otobüsçüleri temsilcileriyle bir araya gelerek tek bir uygulama biçimini hayata geçirmesi gerektiğini ifade etti.

Halk otobüslerinin maliyetler nedeniyle zorlandığını fakat vatandaşa yansıtılması konusunda sorunlar yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, bu konuda bir kanun teklifi vereceklerini, eğer iktidardan böyle bir teklif gelirse de destekleyeceklerini söyledi.

‘MALUM SÖYLEDİKLERİMİZİ BAZEN YAPIYORLAR’

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Ücretler üzerinde yeniden değerlendirme üzerinden bir öneri geldi. Bizim hazırlayacağımız kanun teklifinde bu da olacak. Sizden sadece bizim verdiğimiz kanun teklifini destekleyin, arkadaşlarınıza açıklama yapın, hükümete de çağrı yapın. Hükümet de aynı doğrultuda bir düzenleme getirirse biz ona da destek veririz. Malum söylediklerimizi bazen yapıyorlar. Bunu da zorlayacağım, emin olun.

Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) gibi bu. KÖİ’de havaalanlarına, şehir hastanelerine, tünellere, yollara dolar bazında garanti veriyorlar. Siz diyorsunuz ‘dolar bazında değil bari Türk parası olarak garanti verin.’ Gerçek yerli ve milli kim? Sizsiniz arkadaşlar. Garanti vermeleri lazım bu sektörün yaşaması için. büyükşehirlerde insanların taşınması lazım. Belediyeler de bu işi pahalıya yapıyor. En verimli hale getirenler de sizlersiniz. O zaman kamunun size destek vermesi lazım.

‘KANUNA İHTİYACINIZ VAR’

Her belediyede ayrı uygulama. Görev aynı görev. ‘Ücretsiz yolcu taşı’ denildiğinde herkes buna uyuyor. Ama işin standartlarına bakınca farklı uygulamalar var. Bunun da değişmesi lazım. O yüzden sizin bir kanuna ihtiyacınız var.

Mesela yeniden değerleme oranında zam yapılacak diye bir ibare olursa kanunda belediye başkanı karşı çıkamaz. Belediye başkanı vatandaşa döner der ki ‘Bu hükümetin, kanunun öngördüğü bir zam. Biz onun gereğini yapacağız.’ Kaldı ki idareye şu yetki de verilmiştir: Yeniden değerleme oranı aşağıya düşürülebiliyor. Oturulur konuşulur, makul bir şekilde sözleşmeler imzalanır ve mesele de biter. Sonuçta siz de bu ülkenin şerefli vatandaşlarısınız. Hiç kimse devletin zor duruma düşürmek istemez.

‘SİYASET KURUMU SORUN ÇÖZEBİLİYORSA SAYGINLIK KAZANIR’

Sayın başkanlar en geç bir ay içerisinde bu kanun teklifi elinizde olacak. Bu konuda parti içerisinde yetkin milletvekilleri arkadaşlarımız var. Siz ‘evet’ dediğinizde anında kanun teklifini vereceğiz. Hükümete de göndeririz. Ha diyebilirler ki ‘Bu muhalefetin hazırladığı teklif. O yüzden oy vermeyeceğiz.’ Onu da anlayışla karşılarız. Sen getir teklifi hep beraber çıkaralım ne olacak yani. Siyaset kurumu sorunu çözebiliyorsa o zaman toplumda saygınlık kazanır.

Söylediklerimi hafızanızın bir kenarına yazın lütfen. Az kaldı her şey değişecek. Türkiye’ye huzuru, kardeşliği, barışı getireceğiz. Etnik kimlikler, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmıyoruz. İnanç kimlikleri üzerinden siyaset yapmıyoruz. Sosyal kimlikler üzerinden siyaset yapıyoruz. Her sosyal kimlikten her inançtan, her görüşten kardeşlerimiz var. Amaç birbirimizin kimliğini mi sorgulamak, birbirimizin inancını mı sorgulamak? Bu hale getirdiler. Bu halden çıkaracağız ve var olan sosyal kimliklerin sorunlarını da onlarla oturacağız, çözeceğiz. Al kaldı, Türkiye’nin çözülmeyecek sorunu yok. Bütün sorunları birlikte çözeceğiz.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,352TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER