CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 13 maddelik önerileri kapsayan 22 yasa teklifini bugün Genel Kurul gündemine getireceklerini duyurdu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı 13 maddelik önerileri kapsayan 22 yasa teklifini bugün Genel Kurul gündemine getireceklerini duyurdu.

Engin Özkoç, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Ceza İnfaz Yasası’nda değişiklik öngören teklifle ilgili de bugün heyetler arasında görüşme gerçekleştirildiğini belirterek, “Teklifiyle ilgili çekincelerimizi, taleplerimizi AKP’ye ilettik. Görüşmeler sürecek” dedi.

Özkoç, bugün AKP heyetiyle 1,5-2 saate yakın görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, heyetten bilgi aldıklarını ve teklife ilişkin partinin çekince ve taleplerini dile getirdiklerini söyledi.

Özkoç, özetle şunları kaydetti:

“TCK Madde 188 kapsamındaki uyuşturucu ticareti, ayrıca cinsel suçlar ve kadına şiddet konulardaki hassasiyetlerimizi ifade ettik.

Ayrıca terörle mücadele yasasının uygulamasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle terör örgütü üyesi olmadığı halde yardım ve yataklık adı altında haksızlığa uğrayan çok sayıda kişinin bulunduğu, bu haksızlıkların da giderilmesini kapsayacak bir adıma ihtiyaç olduğunu belirttik. Şu anda dile getirdikleri düşünceleri, kaleme aldıkları görüşleri, yazıları, kitapları nedeniyle tutuklu bulunan gazeteciler, akademisyenler ve iktidar muhaliflerine yönelik de düzenleme olması gerektiği görüşümüzü ilettik.

Konuyla ilgili hukukçu arkadaşlarımız çalışmalarına devam ediyor. Önerilerimizi içeren bir çalışmayı kendilerine ileteceğiz. Hafta içinde karşılıklı görüşmeler devam edecek.”

“EVDE KALMANIN KOŞULLARINI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ”

Özkoç, tüm dünyayı etkisi alına alan koronavirüs salgınıyla ilgili ülkemizin aldığı tedbirler konusunda Cumhuriyet Halk Partisi olarak kendilerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“İnsanlarımıza evde kalın deniliyor. Hiç tereddüt yok ki sosyal temastan olabildiğince kaçınmalı ve bu süreçte kalmalıyız.

Ancak evde kalabilmenin ekonomik ve sosyal koşullarını sağlamadan insanları evde tutamazsınız. Yüzde 14’e dayanmış bir işsizlikle corona sürecine maruz kaldık.

İnsanlarımızda hem işsizlik hem işini kaybetme kaygısı var. Verdiği ders saati başına maaş alan ücretli öğretmenler, pazarda tezgah açanlar, asgari ücretle ay sonunu getirmeye uğraşanlar, sokakta kağıt toplayarak geçimini sağlayan insanlarımız var. Yanındaki işçinin ücretini nasıl ödeyeceğini kestiremeyen üreticilerimiz var. Kepengini indirmiş esnaf var. Yurttaşlarımıza bir soluk veremezsek, insanlarımızı evde tutamaz, bu süreci atlatamayız.

“13 MADDEYİ, GENEL KURULA GETİRİYORUZ”

Sosyal devlet, yurttaşına şimdi sahip çıkmalıdır. Bu noktada, Genel Başkanımızın dün kamuoyuna açıkladığı 13 maddelik öneri, sosyal devletin sorumluluklarını, sürecin en az hasarla atlatılabilmesi için gereken temel koşulları içermektedir.

Biz Sayın Kılıçdaroğlu’nun dün açıkladığı 13 maddenin hayata geçirilmesine yönelik 22 yasa maddesi teklifini, bugün Genel Kurul gündemine taşıyoruz.”

“MADEM KİT’E İHTİYACIMIZ VARDI, NEDEN SATTINIZ”

Özkoç, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Korona virüsü Türkiye’den görülmeden önce yaptığı açıklamalar ile vakalar görülmeye başladıktan sonraki açıklamalarının birbirini tutmadığını belirterek, sürecin doğru ve şeffaf yürütülmediğine işaret etti.

Özkoç, şunları söyledi:

“Korona virüsünün dünyada bu kadar yaygın olması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan etmesinden sonra elimizde bulunan test kitlerinden 500 bin’ini ABD’ye ve Özbekistan’a ve diğer ülkelere satmış olmamız, anlaşılır değildir. Ve kesinlikle doğru değildir.

Bakan, 19 Mart’ta bizi Meclis’te bilgilendirirken, “elimizde 115 bin kit var. Ayda en az 1 milyon üretebilir kapasiteye sahibiz. Bunu iki milyona çıkarabiliriz” dedi. Dün akşam yaptığı açıklamada ise; “Çin’den 50 bin kit geldi, Perşembe günü 300 bin ilave edilecek. 1 milyona kadar almak için bağlantı yaptık” ifadesini kullandı.

Şimdi soruyoruz; Madem ihtiyacımız vardı, elimizdekileri neden sattınız? Biz salgının önüne geçebilmek için saatlerle, günlerle yarışıyoruz.”

“HAZIRLIKSIZLIK DEĞİL, SİYASİ FIRSATÇILIK”

Özkoç, Milli Eğitim Bakanlığı’nın virüs salgını nedeniyle okulların kapatılması üzerine başlattığı uzaktan eğitimle ilgili eleştirilerini de dile getirdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın daha önceden bir alt yapı hazırlığı olmadığı için aniden gelişen olay karşısında hazırlıksız yakalandığını ve bunun bir noktaya kadar anlaşılabilir olduğunu belirten Özkoç, “Ancak dün yaşanan, okul çağındaki çocuklarımızı bilincine yönelik görüntülerin yayınlanması, hazırlıksızlıktan değil, konuyu siyasi fırsata çeviren yaklaşımdır, doğru bulmuyoruz. Samimiyetin gözle görülür olması, sorumluların el çektirilmesin bekliyoruz” dedi.