Şırnak’ta devam eden terör operasyonları nedeniyle Siirt’e yerleşen aileleri ziyaret eden CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, izlenimlerini geldiği Batman CHP il binasında anlattı. Şırnaklı ailelerin yoğunluklu olarak Siirt’e göç etmek zorunda kaldığını belirten Köse, "Birçok aileyle görüştük. Hepsinin yaşam koşulları içler acısı" dedi. 

CHP’li kadınlar, bölgedeki olaylar nedeniyle göç etmek zorunda kalan ailelerin sorunlarını tespit etmek amacıyla ziyaretlerini sürdürüyor. Şırnak’tan Siirt’e göç eden ailelerle görüşen CHP’li kadınlar, Siirt dönüşü CHP Batman il teşkilatını ziyaret etti. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse başkanlığında, Beşiktaş Belediyesi yöneticisi Gülsen Yılmaz, CHP Kadın Kolları yöneticisi Zehra Eriç, CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Ayfer Cömert ve CHP Kadın Kolları MKYK üyesi İlknur Savcı, CHP Batman İl Başkanı Adnan Yaşar ile bir araya geldi. 

Burada bir basın toplantısı düzenleyerek izlenimlerini anlatan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, "Bölgede birçok ilin boşaltıldığını biliyoruz. Bunlardan biri de Şırnak. Şırnak tamamen boşaltılmış durumda ve halk bölgeye dağılmış durumda. Şırnaklı aileler yoğunluklu olarak Siirt’e göç etmiş. Ailelerin sorunlarını yerinde tespit etmek için ilk ziyaretimizi Siirt’e yaptık. Mevcut iktidarın yanlış politikaları sonucu vatandaşlarımızın yerinden, yurdundan, yaşamından ve birlikte ortak hareket ettiği bölgeden ayrılmasını ne kadar zor olduğunu bölge halkından dinledik. Hakikaten durumları içler acısı, ben o anlamda çok üzgünüm. Biliyorsunuz, bu tür olaylarda en çok çocuklar ve kadınlar etkilenir. Şırnaklı kadınlarımız o kadar üzgünler ki, ‘Niçin yerimizden, toprağımızdan olduk?’ diye soruyorlar. Aileler, ‘Bu hendekler kazılırken herkesin haberi vardı. Bunu bilerek yaptılar. Peki, bunun bedelini bizler mi ödeyeceğiz?’ gibi sorularla karşılaştık. 4-5 aile aynı evde yaşıyor. Yaklaşık 35 nüfus, 2 odalı evlere yerleştirilmiş. İçler acısı bir durum, vatandaşımıza görülen yaşam şekli bu mudur? Sosyal devletin görevi, bu insanların barınmalarını sağlamak. Bu insanları sokağa atarak, sokağa bırakarak, yaşamlarından, kentlerinden uzaklaştırarak neyi çözebilirsiniz?" dedi.

(DHA)