CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci, "Kanal İstanbul projesi tam bir rant projesidir. İnsanımıza herhangi bir faydası olmayan, ekosisteme zarar veren projeye karşıyız." dedi. 

Yedekci, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Kanal İstanbul projesini eleştirdi. 

Projenin İstanbul ve Marmara Denizine birçok olumsuz etkisi olacağını dile getiren Yedekci, projenin bölgesel fizibilite çalışmaları yapılmadan gündeme getirildiğini söyledi. 

"Proje hayata geçirilirse ya İstanbul ya da Kanalı tercih etmek durumunda kalacağız" iddiasında bulunan Yedekci, konuyla ilgili bilim komisyonu oluşturduklarını, gelecek günlerde İstanbul Teknik Üniversitesinde görüşmeler yapacaklarını ve projenin yanlışlarını vatandaşlara anlatmaya devam edeceklerini söyledi. 

Türk boğazlarının dünyada eşi benzeri olmayan bir ekosisteme sahip olduğunu, Kanal İstanbul projesiyle su havzalarının, ormanlık alanların zarar göreceğini ifade eden Yedekci, "13 milyar dolarlık bir bütçeyle Anadolu’nun birçok sorunu çözülebilir. Gündüz nüfusu ortalama 20 milyon olan İstanbul’un nüfusunu 30 milyona çıkarmayı amaçlayan Kanal projesine karşıyız. Kanal İstanbul, Marmara Denizini sülfür gölüne çevirecek bir çalışmadır." diye konuştu. 

Yedekci, Kanal İstanbul projesinin İstanbul’da yapılaşmayı artıracağını dile getirerek, "Doğaya rağmen, doğaya karşı inşaat faaliyeti yapmanız halinde insanımız bunun bedelini hayatıyla öder. İnsanımıza dokunmayın, İstanbulumuza kıymayın. İstanbul ya da Kanal İstanbul tercihinde biz her zaman doğadan, insandan, İstanbul’dan yana olacağız. Kanal İstanbul Projesi tam bir rant projesidir. İnsanımıza herhangi bir faydası olmayan, ekosisteme zarar veren projeye karşıyız." değerlendirmesinde bulundu. 

Yedekci’nin basın toplantısına katılan Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Saydam da Marmara Denizi’nin kendine has özellikleri bulunduğunu belirterek, bilimsel çalışmaların Marmara Denizinin alt tabakasında oksijenin bitme noktasında olduğunu gösterdiğini söyledi. 

Saydam, "Kanal İstanbul projesinin sonuçlarının felaket senaryosu yazdığını şimdiden söyleyebiliriz. Proje hayata geçirilirse Marmara Denizi’nin her yanı çürük yumurta kokusuyla kaplanır. Sadece İstanbul’u değil tüm Marmara Denizi’ni etkileyecek bir değişimden bahsediyoruz." dedi.