CHP, Suriye’nin IŞİD kontrolündeki bölgelerinden Kilis iline yönelik gerçekleştirilen roketli saldırılara ilişkin parlamentonun bilgilendirilmesi, alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi ve konunun tüm hatlarıyla görüşülmesi için Meclis’te genel görüşme açılmasını istedi. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu imzalarıyla TBMM Başkanlığına sunulan genel görüşme önergesinde, Suriye’nin IŞİD terör örgütü kontrolündeki bölgelerinden Türkiye’ye yönelik silahlı saldırılar gerçekleştirildiğine dikkat çekilerek şöyle denildi: 

“Bu kapsamda özellikle Kilis hedef konumundadır. Kendi nüfusundan çok daha fazla Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan, bu nedenle Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilen, yaşanan bunca olaya karşın hoşgörü ve sağduyu iklimini koruyan Kilis’e sadece 2016 yılında sayısı 40’ı geçen roketli saldırılar özellikle 7-21 Nisan 2016 tarihlerinde giderek artmıştır. Neredeyse her gün Kilis’e roket mermisi düşmektedir. Bu kapsamda sivil yurttaşlarımız ve ülkemizde bulunan Suriyelilerden hayatını kaybeden ve yaralananlar olmuştur.” 

(ANKA)