Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne gelen CHP heyeti güvenlik gerekçesiyle ilçeye alınmadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, yaptıkları görüşmeler sırasında yetkililerin kendilerine operasyonların birkaç gün içinde biteceğini söylediğini ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Edirne Milletvekili Erdim Bircan, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan ve PM üyesi Alper Keten’den oluşan 6 kişilik heyet bugün PKK’lıların yerleştirdiği barikatların kaldırılıp, hendeklerin kapatılması için operasyon ve sokağa çıkma yasağının sürdüğü Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’ne gitmek istedi. Ancak, ilçeye 40 kilometre uzaklıktaki Yeniköprü Jandarma Kontrol noktasında durdurulan CHP heyetine burada askeri yetkililer tarafından çay ikram edildi. Bir süre basına kapalı olarak askeri yetkililerle görüşmeler yapan CHP’liler, daha sonra çevrede güvenlik önlemi alan askerlerle tokalaşarak sohbet etti.

OPERASYONLAR BİTİYOR

Asker tarafından güvenlik gerekçesiyle heyetin Yüksekova’ya girişine izin verilmezken, heyet adına burada CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak açıklama yaptı. Askeri yetkililerin kendilerine operasyonların 3-5 gün içinde tamamlanacağını ilettiğini belirten Budak, "Komutanımız sohbette 3-5 gün sonra gelmemiz halinde daha rahat bir şekilde Yüksekova’ya girebileceğimiz söyledi. Bikaç gün içerisinde bütün sıkıntıların ortadan kalkacağını söylediler. Biz de güvenlik gerekçesiyle Yüksekova’ya giremediğimiz için Hakkari’ye gidiyoruz" dedi.

"SORUN BARİKAT VE HENDEKLE ÇÖZÜLMEZ"

Daha sonra geniş güvenlik önlemleri altında CHP heyeti Hakkari Valiliği’ne geçerek Vali Yakup Canbolat ile makamında görüştü. Basına kapalı yapılan görüşme sonrası açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Yüksekova’da büyük bir tahribatın yaşandığını söyledi. Tanrıkulu, şöyle dedi:

"Valiyle yaptığımız görüşmede operasyonların yüzde 77 oranında tamamlandığını ve 3 bin 100 evin kontrol edilip temizlendiğini söyledi. Vali 10 günde operasyonların biteceğini bize iletti. 155 örgüt mensubunun çatışmalarda öldürüldüğü, 5’inin sağ yakalandığı ve 2’sinin teslim olduğu bilgisi bize verildi. Bu işlerin sürdürülebilir olmadığını biz söylüyoruz. Hendek, barikatla sorun çözülmeyeceği gibi tankla topla da bu sorun çözülmez. Yüksekova’da evler yakılıp yıkılmış, tahrip edilmiş. Son teknoloji silahlarla evler, insanların yaşamı hedef alınıyor."

(DHA)