Amasya’nın Suluova ilçesinde 61 yıldır faaliyette olan ve 2013 yılında rödovans yoluyla Soma Holding’e bağlı Gürmin Enerji’ye devredilen Yeni Çeltek Maden Ocağı’nın kapatılması kararına karşı, 200’den fazla işçinin başlattığı açlık grevi, bir haftayı geride bıraktı. Soma A.Ş.’nin madeni kapatarak burada çalışan yüzlerce işçiyi Soma’daki maden ocaklarına gönderme planına karşı, 4 Nisan’dan bu yana yerin 1200 metre altında açlık grevini sürdüren işçilere destek sürüyor. İşçileri ziyaret eden CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sitemize yaptığı açıklamada “İşçiler yerin altını “ölmek var dönmek yok” diye inletiyorlar” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yeni Çeltek maden ocağında işçilerin başlattığı direnişi PolitikYol’a değerlendirdi. Özgür Özel yaşanan süreci şu şekilde anlattı;

“Soma A.Ş., Çeltek Maden Ocağı’nı Soma faciasından  bir yıl önce devletten rödovansla alıyor. Faciadan sonra işler değişiyor ve buradaki madeni işletmek yerine burayı kapatıp işçileri Soma’ya götürmek istiyorlar. Halbuki Soma’da zaten insanların işten çıkaran onlar. Şirketin işçileri Soma’ya götürmek istemesinin altında bir kaç neden var. Birincisi burada çalıştırmadığı işçiyi Soma’da bedava çalıştırmak istiyor. İkincisi bunu mobbing ile yapıyor. İşçiyi ailesinden, evlatlarından ayırıyor. İşçilerin 60 gün süreyle Soma’da çalışmaları için anlaşıyorlar. 60 günün sonunda işçiler kendi paralarıyla otobüs tutup dönünce de sizi işten atarım diyerek işçileri tehdit etmeye başlıyorlar. İşte bu tarihi direniş de tam bu noktada başlıyor."

Özel konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

"İşçileri ziyaretimiz sırasında şunu gördük ki burada tarihi bir direniş var. Bir çok farklı eylem biçimi bir arada. Açlık grevi yapıyorlar, iş yerlerini terk etmiyorlar ve bu direniş yer altında sürüyor. Açlık grevi çok katı şekilde devam ediyor, sadece su içiyorlar. Normalde açlık grevlerinde kırk günde yaşanacak sağlık sorunları burada 5-6 günde yaşanmaya başlamış. İşçilerimiz çok kararlı. Yerin altını “ölmek var dönmek yok” diye inletiyorlar. Ben işçilerimize özellikle şunu söyledim; ayakta kalmanız lazım, en önemlisi sizin sağlığınız. Direnişin parçası olarak, evinizin direği olarak, baba olarak ayakta kalmanız lazım. Ve Türkiye işçi sınıfının bazı şeyleri direnerek kazandığını tüm Türkiye’ye göstermek için ayakta kalmanız lazım."

Özel, böylesine büyük facianın yaşandığı bir ülkede bu şirketin hiçbir şekilde bu iş koluna devam etmemesi gerektiğini ve devletin bir an önce yapılması gerekenleri yapması, önlemlerini alması gerektiğini vurguladı. Soma için de doğru çözümün bu madenlerin Soma AŞ’nin elinden derhal alınıp Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından güvenli şekilde işletilmesi gerektiğini belirtti.

(Fotoğraf: Odatv)