Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Meclis Başkanı’nın 23 Nisan Resepsiyonu’nu iptal ettiğini açıkladığını belirterek şöyle dedi:

“Bu gerçekten Sayın İsmail Kahraman’ın Meclis’te, sarayın Meclis gözlemcisi, sarayın Meclis temsilcisi sıfatıyla görmüş olduğu bir işlevden başka bir şeye işaret etmiyor.CHP olarak bunu tanımadığımızı ifade ediyoruz."

“MECLİS’TE BUGÜNE UYGUN OLARAK BU RESEPSİYON YAPILACAK”-

CHP olarak 23 Nisan Resepsiyonunun iptalini bir algı yönetimi olarak görüyoruz.  Alınmış yanlış bir karar olarak görüyoruz. Elbette müzik çalmayacak, müzik demişken şehitler gelirken düğünlerde halay çeken AKP’lilere onu söylemeleri gerekirdi, geçmişte bunun görüntülerine sessiz kaldılar. Elbette müzik olmayacak, elbette bir şenlik olmayacak, elbette ortak acılarımızın farkındayız ama bu Meclis’in kuruluş gününde bu Meclis’te bugüne uygun olarak bu resepsiyon yapılacak. Meclis Başkanı yapmayabilir, CHP olarak saatlerini ve şeklini sizinle daha sonra netleştirip paylaşacağız. Ancak Meclis’te Sayın Genel Başkanımız grup toplantı salonumuzda Türkiye’nin dört bir yanından gelmiş çocukla bir araya gelecek, bir grup toplantısı gerçekleştireceğiz. Grup toplantımızda Genel Başkanımızla çocuklarımız bir arada olacaklar. Devamında da günün şartlarına, ortak acılarımıza saygılı bir şekilde resepsiyon kısmını hep birlikte icra etmeyi, yaşamayı düşünüyoruz.

Bir Meclis Başkanı böyle bir iradesini kendisinde olduğunu düşünmediğimiz, paylaşmadığı ve asla ve asla izah edemeyeceği şekilde iptal etmesini kabul etmiyoruz, tanımıyoruz.”

“Alternatif resepsiyonu da grup salonunda mı yapacaksınız?” sorusuna Özel, “Onun detaylarını görüşüyoruz, en uygun yerde yapmayı arzu ederiz ama şimdiden bir şey söylemeyelim. 23 Nisan günü özel gündemli toplantıdan önce ya da sonra çocuklarla bir araya gelecek Sayın Genel Başkanımız ve milletvekillerimiz ve özel gündemli bir grup toplantısı ve ardından da yaşadığımız acılara ve günün şartlarına uygun olarak tertiplenecek bir resepsiyonla bu önemli ve özünde parlamenter sistem, halk egemenliği, halk iradesi olan bu günü buna göre yaşamaya devam edeceğiz” yanıtını verdi.

(ANKA)