Karabıyık, “Anayasa’nın 41. Maddesinde, aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır der. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar, devlet her türlü istismara karşı koruyucu tedbirleri alır der. Bekir Bozdağ’a bunu hatırlatma gereği duyuyorum.” dedi ve ekledi; “Yasalara, uluslararası sözleşmelere göre şiddetten korumak, şiddeti önlemek  devletin görevi değil midir?”

“Rakamlar, durumun ciddiyetini fazlasıyla gösteriyor”

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerini açıklayan Karabıyık, “Ülke genelinde yaşamının herhangi bir döneminde eşi veya eski eşi tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılan kadınların oranı %39,3’tür. Kentte fiziksel şiddet oranı %38 iken kırsalda %43’tür. Yaşadıkları fiziksel şiddet sonucunda yaralanan kadınları oranı %25’tir. Yaşadıkları şiddeti kimseye anlatamayan kadınların oranı %48,5’tir. Şiddet yaşayan kadınların sağlık sorunları yaşama, intihar etmeyi düşünme ya da deneme olasılıkları en az iki kat artmaktadır. Her 10 kadından 1’i gebeliği sırasında fiziksel şiddete maruz kalmıştır. Cinsel şiddet birçok durumda fiziksel şiddet ile birlikte yaşanmaktadır; kadınların %42’si fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldıklarını belirtmişlerdir. Sadece eğitim düzeyi düşük olan kadınlar şiddete maruz kalmamaktadır. Eğitim düzeyi daha yüksek olan kadınlar arasında bile her 10 kadından 3’ü eşleri tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalmıştır. Evlenmiş kadınların hayatındaki en yaygın şiddet eşlerinden gördükleri şiddettir. Kadınların %7’si çocukluklarında (15 yaşından önce) cinsel istismar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bütün bu rakamlar, durumun ciddiyetini fazlasıyla gösteriyor” dedi.

"Neden kadın cinayetleri son 7 yılda %1400 arttı?”

Yaptığı açıklamada “Neden kadın cinayetleri son 7 yılda %1400 arttı? Bunun altında yatan psikoloji ne? Neden erkekler boşanmak isteyen eşlerini gözlerini dahi kırpmadan öldürüp, namus meselesi diyor? Neden onu öldürmeyi kendine hak görüyor? Bu hissiyatın erkeklerde oluşmasının temeli nedir?” sorularına da cevap arayan CHP’li vekil, “Türkiye’de son yıllarda artan şiddet eğilimine, her yaştan, her cinsten insanın zanlısı veya kurbanı olduğu şiddet, cinayet, yaralama, darp, tecavüz, taciz olaylarına bir bakın. Hepsinin temelinde yıllardır bilinçaltlarımıza işlenen şiddeti öven, kadına yerini bildiren ifadelerin olduğunu göreceksiniz” dedi.