CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 16 yıllık AKP Hükümetleri döneminde eğitimin iflas ettiğini, tutarsız eğitim politikaları sonucu eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin okullardan soğutulduğunu belirtti. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Ağbaba, mesajında, “Sık sık değişen Milli Eğitim Bakanları ve beraberindeki eğitim politikalarının yarattığı düzensizlikler, okullarda artan güvenlik sorunları, eğitim fakültelerinde verilen eğitimin niteliği, örgütlülük sorunları, atama sorunları, 4+4+4 gibi çarpık eğitim sistemi sonrasında yaşanılan karmaşıklıkların olduğu bir ortamda öğretmenler gününü kutlama değil, hak arama günü olarak değerlendirmek lazım” ifadelerini kullandı.

Eğitimde esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma yöntemlerinin her alana yayıldığını savunan Ağbaba,  “Hükümet 2 yıldır kadro açmayarak öğretmenleri sözleşmeliliğe veya ücretli öğretmenliğe mecbur bırakmaktadır. Öğretmenlerin mutlu ve huzurlu bir şekilde görev yapmaları gerekirken, adına sözleşmeli, vekil gibi isimler verip, asıl işi yapan öğretmenleri farklı statüler ile haklarından yoksun bir şekilde çalıştırmak kabul edilemez. AKP Hükümeti eğitimi, sistemli bir şekilde gerileten, başarısızlığa sürükleyen, bilimsellikten uzaklaştıran hükümet olarak tarihe geçecektir.” dedi.

AKP ve saray hükümetinin öğretmen alımlarını mülakat ile yapıp, eğitimi de liyakatten uzaklaştırdığını, okullara hak eden eğitimcileri değil, kendi yandaş öğretmenlerini gönderdiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, yapılan anketlerde eğitim emekçilerinin Yüzde 95.4’ü öğretmen atamalarında uygulanan mülakat yöntemini doğru bulmadığı, öğretmenlerin yüzde 41.7’sinin eğitimin en önemli sorunu sorusuna “liyakatsiz, ehliyetsiz insanların işbaşında olması” cevabını verdiği, eğitimcilerin bile eğitim konusunda karamsarlığını ortaya koyduğunu belirtti.

Eğitim -öğretim işinin temelinin öğretmen olduğunu belirten Veli Ağbaba “Ancak eğitim emekçilerinin yüzde 72’sinin borçlu, yüzde 26’sının ek iş yaptığının ortaya çıktığı bir ülkede eğitim temeli çökmüştür. Bize göre bu ülkenin en önemli ve en büyük görevini üstlenenler öğretmenlerimizdir. Öğretmenliği, toplumda saygın bir meslek olmaktan çıkaran uygulamalara, en kutsal mesleklerden biri olan öğretmenliği toplumun gözünde küçük düşürecek politikalara sonuna kadar karşı çıkıyoruz. Öğretmelerin sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini, eğitim sistemindeki yap-boz anlayışına bir an önce son verilmesi talepleriyle tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum” dedi.