CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Başbakan Davutoğlu’na "Suriye tarafından yönelen saldırılarda kullanılan mühimmatlar arasında,Bakanlarca da içinde silah olduğu doğrulanmış olan ve Suriye’ye giden MİT tırlarında bulunan silah ve mühimmatlardan var mıdır? " diye sormuştu. 

Ağbaba, bu konuda sitemize yaptığı açıklamada: "Türkiye ısrarla bir bataklığa çekiliyor. Sorduğum sorular aslında ülkemiz için gerekli ve önemli çok tarihi bilgileri ortaya çıkaracaktır. Soru sormak bir yasama faaliyetidir ve iktidar bu sorulara en gerçekçi cevabı vermekle yükümlüdür. Türkiye ancak gerçek bilgi ve belgelerle barışa ve istikrara kavuşur." dedi. 

Ağbaba’nın verdiği soru önergesi şu şekilde: 

"18 ve 19 Nisan 2016 günlerinde Kilis şehir merkezinin muhtelif yerlerine Suriye’de terör örgütü IŞİD kontrolündeki bölgeden roketatar mermileri atılmıştır. Patlamalar sonucu 5 kişi hayatını kaybetmiş, birçok kişi de yaralanmıştır. Daha önce de birçok kez roketatar saldırısı yapılan Kilis’te büyük maddi hasarlar meydana gelmiştir. 

Bu çerçeveden hareketle; 

-Son 5 yılda ülkemize sınırın Suriye tarafından yönelen kaç saldırı olmuştur? Kaç bomba, kaç roketatar mermisi ve benzeri mühimmat atılmıştır? 

– Son 5 yılda ülkemize sınırın Suriye tarafından yönelen saldırılar hangi il, ilçe ve köylere yönelik yapılmıştır? Kaç kişi hayatını kaybetmiş, kaç kişi yaralanmıştır? Saldırılar sonucu meydana gelen maddi kayıp ne kadardır? 

-Son 5 yılda, ülkemize sınırın Suriye tarafından yönelen saldırılarda kullanılan mühimmatların menşeileri nedir? Türkiye menşeili bir mühimmat var mıdır? 

-Son 5 yılda, ülkemize sınırın Suriye tarafından yönelen saldırılarda kullanılan mühimmatlar arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Teşkilatı ve Milli İstihbarat Teşkilatı envanterine girmiş mühimmat var mıdır? 

-Ülkemize sınırın Suriye tarafından yönelen saldırılarda kullanılan mühimmatlar arasında, Bakanlarca da içinde silah olduğu doğrulanmış olan ve Suriye’ye giden MİT tırlarında bulunan silah ve mühimmatlardan var mıdır?”