Cuma, Temmuz 1, 2022

CHP Ekonomi Masası Sekreteri Türeli: “Türkiye’nin Kanal İstanbul’a verecek bir kuruşu yok”

CHP Ekonomi Masası Sekreteri Rahmi Aşkın Türeli, “Türkiye’nin böyle bir projeye verecek bir kuruş parası yoktur” dedi.

CHP Ekonomi Masası’nın Youtube kanalına konuşan Türeli, yılbaşından bu yana elektirik ve doğalgaza yapılan zamların enflasyonu yukarı çektiğine dikkat çekti. Kamuoyunda TÜİK’in enflasyon rakamlarıyla oynadığına yönelik bir algı oluştuğunu kaydeden Türeli, şunları aktardı:

KANALA İHTİYAÇ YOK

“Bu bir rant projesidir. bu ülkenin ihtiyacı olan, kaynaklarımızı yönlendirebileceğimiz bir proje değildir. İktidarın gerekçesi boğazın gemi trafiğine yetersiz olduğu, o yüzden yeni bir kanala ihtiyaç olduğu yönünde. Bu kanal İstanbul boğazından daha uzun, en olarak daha dar hem de daha sığ. Bir kanal ihtiyacı da yok. Boğazdan geçen gemi sayısı artmıyor azalıyor. Diğer taraftan son yıllarda boğazda kaza yok. Olanlar da seyir hatalarından dümen kilitlenmesinden kaynaklı. Fizibilitelerinde Kanalın derinliğinin 21 metre olduğu söyleniyor. Büyük gemiler hiçbir şekilde Kanal İstanbul’dan geçemeyecek. Boğazın en dar yerinde bile genişliği 700 metre. Gerekçe ranttır. Kanal İstanbul bir rant projesidir. etrafındaki araziler satın alınıyor. Rant aslında alınmış durumda. Böyle bir proje kimler yapacak nasıl işletecek? 5 tane firma. Kazanacak olan o arazileri kapatanlar olacak.”

TOPLUMUN RIZASI ALINMAMIŞTIR

“Gemileri Kanal İstanbul’a yönlendirecek bir mekanizma yok. Finansman nasıl olacak? O zaman bir takım garantiler verilecek. Bunlar bizim vergilerimizle veriliyor. İşsizlik 10 milyona ulaşmışken, böyle bir proje için gerekçeler yeterli değil. Toplumun rızası alınmamıştır. ‘Söke söke alırlar’ ne demek? Gelecek kuşakları borç altına sokan bir projedir. Bundan vazgeçilmesi gerekir. Türkiye’nin israfa tahammülü yok. Doğru yatırımlara, kamu hizmetlerinin daha nitelikli olduğu bir yapıya, istihdamın artırılmasına ihtiyaç var. Böyle bir projeye başlanacaksa ödemeleri yapılmayacaktır. Türkiye’nin böyle bir projeye verecek bir kuruş parası yoktur.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
48,145TakipçilerTakip Et
9,284AbonelerAbone

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER