CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin, “Anlaşılmaktadır ki AKP’nin anayasa sevdasının altında, şeriatı geri getirme ve hilafeti kurma hayali yatmaktadır” dedi. 

Keskin yaptığı yazılı açıklamada, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın, “Laiklik yeni anayasada olmamalıdır” sözlerinin “açıkça şeriat çağrısı” olduğunu ifade etti. 

Keskin, şunları kaydetti: 

“Daha önce Cumhuriyet için ‘90 yıllık reklam arası’ diyen AKP zihniyeti, artık niyetini saklama ihtiyacı bile duymadan, şeriat istediğini açıkça dile getirmiştir. Şeriat isteklerini bir an önce uygulamak için de 3 ülke dışında hiç bir ülkede laikliğin uygulanmadığı gibi gerçek dışı bir iddiada bulunmaları da bunu göstermektedir. Başta Avrupa ülkelerinin tamamı ve ABD olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde laiklik bir Anayasa ilkesidir. Laikliğin Anayasa ilkesi olmadığı ülkeler, ne yazık ki şeriatla yönetilen Ortadoğu ülkeleridir. O ülkelerin yaşadığı kargaşa ve kaosun yarattığı içler acısı hali her gün görmekteyiz. 

Anlaşılmaktadır ki AKP’nin anayasa sevdasının altında, şeriatı geri getirme ve hilafeti kurma hayali yatmaktadır. AKP’nin laikliği anayasadan çıkarma girişimi, açıkça CHP’nin, ‘Anayasa’nın ilk dört maddesini tartıştırmayız’ politikasının ne kadar doğru ve yerinde olduğunun göstergesidir. Bilsinler ki gördükleri hayal, kabusları olacaktır. Türkiye’nin devrimci, demokrat, halkçı birikimi, inanç özgürlüğünün güvencesi olan laikliği sonuna kadar savunacak güçtedir.” (ANKA)