Çağdaş Gazeteciler Derneği, Ankara’nın Çubuk ilçesinde linç girişimine uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileterek bir açıklama yaptı. Açıklamada; “Tek amacı hakaret etmek ve asılsız haberlerle hedef göstermek olan ve tüm bu yollar nedeniyle güvenini neredeyse tamamen kaybeden medya kuruluşlarında çalışan basın emekçisi meslektaşlarımıza sesleniyoruz: Meslek ahlakını ayaklar altına alan bu tür yazılara imza atmayın” denildi.

ÇGD’den yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Hafta sonu ülke tarihinde yaşanan linç girişimlerinden birine daha ne yazık ki tanık olduk. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara Çubuk’ta katıldığı şehit cenazesinde uğradığı linç girişimini üzüntüyle izledik. Öncelikle kendisiyle birlikte saldırıya uğrayanlara geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Olayın, Ankara Valiliği’nin açıkladığı gibi “müessif bir protesto”; Milli Savunma Bakanı’nın söylediği gibi “mesaj ve tepki verme” gösterisi değil, bilinçli ve planlı bir “hedef gösterme” olduğu çok açıktır. Yaşananlar, MHP Genel Başkanı’nın da söylediği gibi “oy” ile ölçülüp basitleştirilecek, “Bunlar sert adamlar. Yumruk attıracak ne yaptın sen” denilerek, şiddetin meşrulaştırılacağı bir konu hiç değildir. Son yerel seçim sürecinde muhalefet partileri ve yöneticilerine yönelik başlatılan nefret kampanyasının, özellikle simge bazı büyükşehirlerde olmak üzere iktidar partisinin aldığı yenilgi sonrası dozunu artırdığını ibretle izliyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimi, bu nefret kampanyasının bugün ortaya çıkan meyvesidir.

İktidara yakınlığıyla bilinen gazete ve televizyon kanalları, muhalefet partileri ve yöneticilerini hedef göstermeye devam etmekte ve seçimi kazanan belediye başkanlarını asılsız ve alakasız manşetlerde “terörle” bağdaştırmaktadır. Oysa medyanın görevi, iktidarın çamur atma mekanizması olmak değildir. Medya kuruluşları, toplumsal nefretin körüğü olmaktan uzak durmalıdır. Asılsız iddialarla insanları zan altında bırakmak, onları toplumun gözünde suçlu durumuna düşürmek, kendi görüşünde olmayan herkese “terörist” yaftası yapıştırmak sadece gazetecilik meslek ahlakıyla değil insanlığın hiçbir değeriyle bağdaşmaz. Toplumun köklerine ekilen bu nefret, günü geldiğinde hepimizi boğacaktır.

Tek amacı hakaret etmek ve asılsız haberlerle hedef göstermek olan ve tüm bu yollar nedeniyle güvenini neredeyse tamamen kaybeden medya kuruluşlarında çalışan basın emekçisi meslektaşlarımıza sesleniyoruz: Meslek ahlakını ayaklar altına alan bu tür yazılara imza atmayın! Çünkü bu tür imzalar, habere değil topluma nefret tohumları ekmeye hizmet etmektedir. Halkın doğru haber alma hakkına ihanet etmeyin! Toplumun size olan güvenine layık olun!”