Cumhuriyet Gazetesi yazarları Ceyda Karan ve Hikmet Çetinkaya, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’da yaşanan katliamın ardından çıkan özel sayısının kapağına köşelerinde yer verdikleri için mahkemeden haklarında iki yıl hapis cezası kararı çıktı. 

Cumhuriyet’in haberine göre davada karar açıklandığında şikayetçiler salonda tekbir getirdi. 

İlk açıklamayı Twitter hesabından yapan Ceyda Karan: "İki yıllık hapis kararımız liberal faşistlerimize armağanımız olsun…" dedi.

Hikmet Çetinkaya ise savunmasında 50 yıllık gazeteci olduğunu belirterek “50 yıllık süreç içinde demokrasiyi, özgürlükleri, düşünce ve ifade özgürlüğünü, din ve vicdan özgürlüğünü savundum. 28 Şubat sürecinde korkularından okullarının anahtarını Çevik Bir’e teslim edenlerin kim olduğunu ifade ettim. 250 davada yargılandım” dedi. Terörün nereden gelirse gelsin bir insanlık suçu olduğunu aktaran Çetinkaya, “Böyle bir suçu kabul etmiyorum. Beni tanıyan tanır. Ben mücadele etmekten korkmam” dedi. Vicdan sahibi olduğunun altını çizen Çetinkaya, “Vicdanım o çizimi koymama neden oldu. Fransa’daki teröre gözyaşı döküyordu karikatür. Lanetliyordu hepimiz gibi. Terör çünkü bir insanlık suçu. Dini yok, imanı yok. İster sağcı, ister solcu terör terördür” dedi.