Ayder Yaylası’ndaki ‘proje’ hakkında bilgi veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ‘Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. Bin 750 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz’ dedi.

Rize Çamlıhemşin’de bulunan, Ayder Yaylası’ndaki “Ayder Yenileme ve Koruma Projesi”yle ilgili açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. Bin 750 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz” dedi.

Kurum’un açıklamaları şöyle:

“Vatandaşımızın kullanacağı bir otelimizi açacağız. 1700 araçlık bir kapalı otopark inşa edeceğiz. Tamamen yerin altında. Ziyaretçilerimiz araçlarını oraya bırakacaklar ve ring seferler ile işletmelerden faydalanabilecekler.

Çamlıhemşin’in dönüşümü kapsamında, Ayder’in dönüşümü kapsamında 55 apart ünite inşasını rezerv alanımızda gerçekleştireceğiz. Vatandaşlarımızla, kaçak noktasında buradaki yapılaşmaların vatandaşlarımızla görüşerek gönüllü bir dönüşüm projesi başlatacağız. Tüm bu projeler bittiğinde Ayder çok daha yeşil, yaşanabilir bir yayla olacaktır.”

Ladin ve kayın ormanlarıyla kaplı Ayder Yaylası’nın talana açılması, “kentsel dönüşüm” adı altında bölgeye zarar verilmeye başlanması ve yayladaki salıncakların sökülmesi tepki çekmişti.