Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu,  endüstriyel kazalara dair mevzuatın adı ve içeriği olmakla beraber Türkiye’de uygulamasının bulunmadığını söyledi.

Aliağa Tüpraş Rafinerisi’nde bugün sabah saatlerinde boş ürün tankındaki bakım sırasında gaz sıkışmasının neden olduğu sanılan bir patlama meydana geldi. Olayda 4 kişi öldü, 1’i ağır 2 kişi ise yaralandı. Patlama büyük endüstriyel kazalara dair mevzuatı ve alınması gereken önlemleri yeniden gündeme taşıdı. Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Bozoğlu, endüstriyel kazalara dair mevzuatın adı ve içeriği olmakla beraber Türkiye’de uygulamasının bulunmadığına dikkati çekti.

BAZI MADDELER ERTELENDİ

TMMOB’a bağlı Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu,  endüstriyel kazalara dair mevzuatın adı ve içeriği olmakla beraber Türkiye’de uygulamasının bulunmadığını söyledi.  Bozoğlu,  “Bu konuya dair düzenleme Türkiye’de Avrupa Birliği’nden (AB) 28 yıl sonra 2010 yılında yönetmelik olarak yayımlandı ve 2 yıl sonra yürürlüğe gireceği belirtildi. Ancak uygulanması gereken maddeler önce 2017, sonra da 2019 yılına ertelendi” dedi.  Bozoğlu, “Sanayinin yoğun olduğu bölgelerde herhangi bir tesiste yaşanabilecek olası bir patlama, bu tesisteki tehlikeli kimyasal maddelerin havaya, suya ve toprağa yayılmasına neden olabilir. Bu maddeler bir kimyasal silah görevi görerek geniş kitleleri etkisi altına alabilir” diye konuştu.

ERTELENEN MADDELER

Mevcut yönetmelikte olmasına rağmen uygulaması ertelenen maddeler şöyle:

-Tesislerin tehlike risklerini azaltmaları koşulu

-AFAD’ın olası kazalara dair ne gibi önlemler alacağını, neler yapması gerektiğini içeren “Harici Acil Durum Planı” hazırlama şartı