Cumartesi, Haziran 22, 2024

Cevdet Yılmaz ‘kamuda çift maaş’ı savundu: Bu maaşları vermezsek kamuyu zarara sokarız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tasarruf paketinde açıkladıklarının aksine kamu çalışanlarına çift maaş verilmeye devam edileceğini söyledi: “Biz bu maaşları vermeyelim dersek kamuyu zarara sokuyoruz.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, geçen hafta ‘kamuda tasarruf paketi’ programını açıklamıştı.

Tasarruf tedbirleri kapsamında kamuda çift maaş döneminin sona ereceği belirtilmişti: “Kamu çalışanlarının yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getiriyoruz. Sadece bir yerden yönetim kurulu ücreti alınabilecek, ücretlere üst sınır getireceğiz.”

Yılmaz, dün akşam katıldığı tv100 yayınında kamu çalışanlarının çift maaş almaya devam edeceğini söyledi.

İkinci maaşın verilmemesi durumunda kamunun zarara uğradığını öne sürdü:

“Diyelim ki bir tane kamu görevlisi, kamunun iştiraki olan bir bankada görev yapıyor. Kamu ortak olduğu için kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. Bunu hiç almayalım dediğinizde kamuyu bu sefer zarara uğratmış oluyorsunuz. Yani bankada kalmış oluyor. Şöyle çözdük bunu, orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içerisinde maaş alabilsin sadece. Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Bir YPK (Yüksek Planlama Kurulu) kararı vardı geçmişte, kamu görevlileri için sınır koyan. Onunla bağlantılı bir limit olacak ve çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Ama onun üstünde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Yani diyelim 200 bin lira yönetim kurulunda kamu hakkı var, bunun 50 bin lirasını almış olacak. Bunun üstündeki rakam, mesela 150 bin lira bütçeye gidecek. Genel bütçemize gelir olarak kaydedilmiş olacak.”

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER