Raif Bedevi Cesur Gazetecilik Ödülü, 69. kez düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarı’nda Ahmet Şık’a verildi.

Şık adına ödülünü avukatı Can Atalay aldı.

Avukatı Can Atalay aracılığıyla ödül törenine bir mesaj gönderen Şık “Hakikat ve hakikati konuşanlar düşman ilan edilip yok edilmeye çalışılıyor” dedi.

Ödül, beş yıldır cezaevinde bulunan, on yıl ve bin kırbaç cezasına mahküm edilen Raif Bedevi’nin eşi Ensaf Haydar tarafından verildi. Haydar ödülle ilgili, “Ahmet Şık’ın cesaretinden çok etkilendim. Raif ve o aynı kaderi paylaşıyorlar, her ikisi de düşündüklerini söyledikleri için hapsedildiler” diye konuştu.

“TASI TARAĞI TOPLAYIP GİTMEYECEĞİZ, TÜRKİYE EVİMİZ, HAYATIMIZ, GEÇMİŞİMİZ”

Bianet’in haberine göre Törende Ahmet Şık’ın gönderdiği mesajında “Gazetecilik yapmak/ hakikati dile getirmek ve düşüncelerini ifade etmekten dolayı tutsak edilmiş biri olarak; başka bir ülkede yine düşüncelerini ifade ettiği için tutsak edilmiş ve işkence görmüş Raif Bedevi adına verilen bu ödüle layık görülmek benim için gurur verici olmasının yanı sıra aynı zamanda can yakıcı… Bir gazetecinin, zaten görevi ve sorumluluğu olarak işini yapmaya çalışmasından ötürü baskıya maruz kalmasının utancını ise Türkiye’deki sahiplerine bırakıyorum” dedi.

“Hakikat ve hakikati konuşanlar düşman ilan edilip yok edilmeye çalışılıyor” diyen Ahmet Şık’ın mesajı şöyle devam etti:

“Kendileriyle suç ortaklığı yapmayı reddeden medyayı kuşatıp, gördüğü hakikati anlatmakta ısrarcı davranmaya devam eden gazetecileri hapsettiler.

“Korkuyla hakim kılınan bir suskunlukla tüm ülke bir sessizlik sarmalına girince iktidarlarının kalıcı olacağı yanılgısına düştüler.

“Oysa ki, bir toplumun gerçek hayatı ve hakikati sustuklarında saklıdır. Çünkü sessizlikte daha fazla duyar insan. ‘İnsan umutsuzluktan umut yaratandır’ diyen usta Yaşar Kemal’e inanan bizlerin umudu var. Çünkü zulmün elindeyken direnmeyenler için yaşanılası bir hayat olmayacağını bilen bizler için, umut kendi gerçeğini yaratır. Ve umudun öfkesinden korkacak olanlar yalnızca suçlulardır.

“Evet, karanlığın gölgesinin daha da koyulaştığı, karamsarlığın yaygınlaşıp daha da derinleştiği zamanlar. Hiçbir şeyin iyi olamayacağını düşündürten zamanlar…

“Tası tarağı toplayıp gitmeyeceğiz. Çünkü biz buradayız ve varız. Var kalmaya devam edeceğiz.

“Türkiye bizim evimiz. Hayatımız. Geçmişimiz. Barış, hak, hukuk, adalet ve eşitliğin hakim olduğu geleceğimiz.”

RAİF BEDEVİ ÖDÜLÜ

Friedrich Naumann Vakfı tarafından verilen Raif Bedevi ödülü, İslamın hakim olduğu toplumlardaki cesur gazetecilere veriliyor ve insan hakları ihlallerine dikkat çekmek istiyor.

Raif Bedevi Cesur Gazetecilik Ödülleri’nin sponsorluğunu Alman Yayıncılar ve Kitapçılar Birliği yapıyor.

RAİF BEDEVİ HAKKINDA

Raif Bedevi, bloğunda İslam dinini aşağıladığı iddiasıyla Suudi Arabistan’da 2012 yılında 10 yıl hapis ve bin kırbaç cezasına çarptırılmıştı.

Raif Bedevi’ye verilen ceza uluslararası toplum tepkisine yol açmıştı.