Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramzan Kadırov, 27 yaşındaki yeğeni Khamzat Kadırov'u 'Rusya Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreteri' olarak atadığını açıkladı.

Reuters'ın haberine göre Kadırov, Telegram'da yayınladığı mesajında yeğeni Khamzat Kadırov'un 'liderlik pozisyonlarında geniş deneyime sahip olduğunu ve sorumlulukların üstesinden geleceğini' söyledi.

Khamzat Kadirov, Rusya'nın federal bir cumhuriyeti olan Çeçenya'nın başbakan yardımcılığı da dahil olmak üzere çeşitli hükümet görevlerinde bulundu.

Rusya'nın RBC gazetesi, Mayıs ayı başlarında Ukrayna'da savaşan Çeçen birliklere verdiği destek ve yardımdan dolayı Khamzat Kadirov'a cesaret nişanı verildiğini bildirdi. Ayrıca 2023'te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından kendisine liyakat madalyası verildi.

Kamala Harris bir kez daha tarih yazabilecek mi? Kamala Harris bir kez daha tarih yazabilecek mi?

2007'den bu yana Çeçenistan'ı yöneten Ramzan Kadırov, Rusya'nın komşusuna yönelik işgalinin başladığı Şubat 2022'den bu yana binlerce savaşçısını Ukrayna'ya gönderdi.

Hamzat Kadırov'un atanması, Ramzan Kadırov'un ergenlik çağındaki oğlunun, özel kuvvetler üniversitesinde mütevelli heyeti ve üst düzey bir pozisyon da dahil olmak üzere üst düzey pozisyonlara atanmasının ardından geldi.

Editör: Mehmet Baran Kılıç