Birgün’ün haberine göre, Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4 sanığın yargılandığı davada 1 sanığa beraat verilirken, diğer 3 sanığa ise 2’şer yıl hapis cezası verildi. Sanıklara duruşmadaki iyi hallerinden dolayı 1/6 oranında cezai indirim uygulanarak cezaları 1 yıl 8 aya düştü.

Dava sonucunda, 231. Madde koşulların olmaması sebebiyle uygulanmadı ve karar ertelenmedi. Ancak 51. Maddenin birinci fıkrası uygulanarak sanıkların aldığı ceza ertelendi. Buna göre 3 sanığa da 3 yıl denetimli serbestlik kararı verildi. 3 yıl içerisinde suç işlememeleri halinde cezayı çekmiş sayılacaklar.

Birben ailesinin avukatı Halis Yıldırım dava sonucunu BirGün’e değerlendirdi. Adil bir yargılanma sürecinin yaşanmadığını ifade eden Yıldırım “Dava sonucunda verilen ceza işlenen suçun, fiilin karşılığı değildir. Öyle olmayınca da kamuoyu tatmin olmamıştır. Temyize açık bir karardır. Biz de temyize taşıyacağız. Zaten uzun süredir yerlerde sürünen yargı, burada da aynı pozisyonundadır. Adil olmayan bir karar çıkmıştır ortaya” diyerek davayı temyize götüreceklerini ifade etti.

Davayı izleyenler arasında CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Özgürlük ve Dayanışma Partisi Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş da vardı.

Şüpheli polisler İbrahim Baltacı, Serhat Ayhan Yeni, Ercüment Küçükakça ve Tekin Ceyhan’a TCK’nın ‘taksirle ölüme sebebiyet verme’ suçlamasıyla Yalova Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 


PolitikYol