Çavuşoğlu Türkiye’nin dış politikasına ilişkin yaptığı açıklamada ‘Bugünün şartlarında yurtta sulh, cihanda sulh deyip oturamayız’ dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu SETA’nın “Küresel Belirsizlik Ortamında Türk Dış Politikası” panelinde yaptığı konuşmada “Bugünün şartlarında yurtta sulh, cihanda sulh deyip oturamayız” dedi.

Çavuşoğlu “Kolay bir coğrafyada yaşamadığımız ortada. Yeni bir dünya savaşına sebep olmadan inandığımız değerleri savunmamız gerekiyor. Böyle bir ortamda Türkiye olarak girişimci ve insani bir dış politika benimsiyoruz” diye konuştu.

DOĞU AKDENİZ

Doğu Akdeniz’deki gerilim üzerine Çavuşoğlu “Yunanistan başta olmak üzere deniz yetki alanlarını belirlemek üzere mutabakat imzalamaya açığız. Yeter ki Türkiye dışlanmasın. Doğu Akdeniz’de en uzun sınırları olan ülke biziz, bizsiz bir anlaşma olamaz. Bu çağrılarımıza rağmen Türkiye’yi dışlama çabaları devam etmiştir” dedi.

“Libya’da ateşkes ve kalıcı bir siyasi çözüm istiyoruz” diyen Çavuşoğlu “Siyasi çözüme ulaşıncaya kadar BM’nin çabalarına destek vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Berlin’deki toplantıya Erdoğan ve Putin’in katılacağını belirten Çavuşoğlu “Pazartesi günü Moskova’da tarafları bir araya getirme kararı aldık. Bizim görevimiz Sarrac’la görüşüp, mutabakata destek vermesini sağlamaktı. Hafter tarafından gelen değişiklik önergelerini uzlaşı olsun diye kabul ettik. Hafter siyasi çözüme, ateşkese hazır olmadığını gösterdi” dedi.

ABD-İRAN

ABD-İran gerilimi hakkında “Burada taraf tutmak doğru değil” diyen Çavuşoğlu şunları söyledi: “Irak başka ülkeler için tartışma alanına dönmemeli. Bu Irak’ın istikrarına zarar veriyor. Sadece ABD-İran arasında değil, İran’la başka körfez ülkeleri arasındaki rekabet de Irak’a zarar veriyor.”

‘HAFTER ASKERİ ÇÖZÜM İSTİYOR’

Konuşmasının ardından sorulara yanıt veren Çavuşoğlu, Hafter’in ateşkes anlaşmasına imza atıp atmayacağına ilişkin soruya “Kötümser değiliz. Bir gerçek var ki Hafter barış istemiyor. Siyasi süreci değil, askeri çözüm istiyor” diye yanıt verdi.