Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rakka operasyonu için “‘YGP’yi vururuz’ ifademiz olumsuz karşılanmadı. YPG’nin olduğu yerde biz olmayız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV canlı yayınında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD ziyaretini değerlendiriyor.             

DAEŞ’e karşı işbirliği için bizim de şartlarımız var. İçinde YPG’lilerin olduğu bir yerde biz olmayız.

YPG’ye karşı angajman kurallarını uygularız.

YPG’yi vururuz ifademiz olumsuz karşılanmadı.

YPG’ye verilen silahlar bize karşı kullanılmayacak.

(Brett) McGurk, (Eski ABD Başkanı Barack) Obama yönetimi döneminde ABD’nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. McGurk’un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG’ye açıkça destek veriyor.

Rakka’ya teröristlerle girmenin risklerini anlattık. Operasyon sonrası Rakka’nın yönetimi Araplara bırakılacak. Burası yüzde 90 Sünni Araplardan oluşuyor. Rakka yerel güçlere bırakılacak teminatı verildi.

PKK’yı YPG’den ayrı görüyorlar. Bize göre YPG eşittir PKK.

‘BU YÖNETİM GÜLEN KONUSUNDA DAHA SAMİMİ’

Bu yönetim Gülen konusunda daha samimi. Yeni deliler titizlikle inceleniyor. Geçici tutuklama talebini değerlendiriyorlar.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI GABRIEL’E: BANA KARŞI FARKLI KONUŞUYOR

(Almanya Dışişleri Bakanı’na Sigmar Gabriel’e) Bana karşı farklı konuşuyor. Biz şantaj yapmıyoruz. Bu şantaj ise senin yaptığın neydi? Gabriel benim arkadaşım dostum. Kendisine defalarca söyledik, ‘Türkiye’ye istediğiniz gibi muamele edemezsiniz’. Artık Türkiye çifte standartlara boyun eğmez.

‘İNCİRLİK’TEN ÇEKİLECEK OLURLARSA KENDİLERİ BİLİR’

(‘İncirlik’ten çekilme kararı alırlarsa’ sorusuna) Yalvaracak değiliz. Kendileri bilir. Talep gelirse NATO Zirvesi’nde görüşülebilir. Bu konuda henüz (Almanya Başkanı Angela) Merkel’den bir talep gelmedi. Uzmanlar zirvenin hazırlıklarına başladı. Şu anda belirlenmiş bir tarih yok.

NATO artık terörle mücadelede etkin olmalı.

(AB ile ilişkiler) Sorunların müsebibi Türkiye değil AB’dir.