Brezilya’da bir radyo programı sırasında ünlü Amerikalı gazeteci Glenn Greenwald, aşırı sağcı Devlet Başkanı Bolsonaro yanlısı bir politikacının saldırısına uğradı. Greenwald, Bolsonaro’yu eleştirdiği sırada milletvekili Augusto Nunes kendisine tokat atarak saldırdı.

Brezilya’da, önceki başkan Dilma Rousseff’in görevden alınmasına, eski başkanlardan Lula Da Silva’nın cezaevine girmesine ve Jair Bolsonaro’nun başkan seçilmesine neden olan ‘Araba Yıkama’ soruşturmasının perde arkasını açıklayan The Intercept yazarı, gazeteci Glenn Greenwald, dün Brezilya’da katıldığı bir radyo programında canlı yayında saldırıya uğradı. Rio de Janeiro eyaletini temsil eden sağcı milletvekili Augusto Nunes, Greenwald’un Bolsonaro’ya yönelik eleştirilerine tokat ve yumruklarla yanıt verdi.

Nunes’un, Greenwald’un annesinin hastalığının yalan olduğuna dair iddialarına yanıt vermek amacıyla Brezilya’daki canlı yayın davetini kabul eden Amerikalı gazeteci, saldırının ardından, “Çok fazla politik farklılığımız var. İşim gereği eleştirilmekte hiçbir sorun görmüyorum. Ben de onu eleştiriyorum. Ancak yaptığı şey kariyerimde bir gazeteci olarak gördüğüm en çirkin ve en pis şeydi” açıklamasında bulundu. Greenwald, “En önemlisi de, Bolsonaro’nun partisinin kongredeki üyelerinin bu saldırıyı ve şiddet eylemini alkışlıyor oluşu. Bu onların faşist olduğunun göstergesi.” dedi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz dönem iktidarda olan İşçi Partisi’ne yönelik ‘Araba Yıkama’ adlı yolsuzluk soruşturmasının ardından önceki başkan Rousseff görevden alınmış, bir önceki başkan Lula da Silva da cezaevine gönderilmişti. Soruşturmanın ardından yapılan seçimlere Lula’nın girmesi engellenmiş ve aşırı sağcı Bolsonaro devlet başkanı seçilmişti. Sonrasında ise soruşturma savcısı Sergio Moro, Bolsonaro’nun Adalet Bakanı olmuştu.

Bir kaç ay önce The Intercept’te yayımlanan belgelerde soruşturma savcılarının Telegram konuşmaları açığa çıkmış ve bunların Lula ve partisinin iktidara geri dönüşünü nasıl önleyecekleri konusunda fikir teatisinde bulundukları görülmüştü.

(Telesur, PolitikYol)

Cezaevindeki Lula’dan Brezilya halkına mektup: Özgürlüğüm için onurumu satmayacağım