MHP Lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "yüzde 50+1" barajına ilişkin açıklamalarına yönelik olarak, "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir. Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmelidir. Dün ne demişsek bugün de aynı çizgideyiz. Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımının karşılıklı anlayışla yapılabileceğinin inancı ve iradesine de sahibiz" dedi.

Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

- Coğrafyanın kader olduğu iddia edilir, bu sözün müellifi olarak İbni Haldun gösterilir. Coğrafyayı vatan yapan şuurun cesur bir karar mahsulüdür. Türkiye'nin mücavir bölgelerinde olan hiçbir krize duyarsız kalmayacağı, aciz duramayacağı tarihi bir vakıadır. Şam'dan Bağdat'a, Kırım'dan Kerkük'e, Kaşgar'dan Kıbrıs'a, Gazze'den Kahire'ye gelişen her menfi hadisenin gelip dayanacağı yer Türkiye'dir.

- Filistin'in huzuru, Türkiye'nin huzurudur. Suriye'nin istikrarı Türkiye'nin istikrarıdır. Irak'ın esenliği, Türkiye'nin esenliğidir. Dün sancağımız olan Gazze'nin bugün felaketine suskun kalmamız, milli ve manevi emanetlerimize saygısızlık olacaktır. Gazze'yi Kudüs'ten Kudüs'ü İstanbul'dan ayrı düşünmek, akan tarih nehrine karşı boşuna kürek çekmektir. Gazze konusunda bizim için tarafsızlık diye bir şey söz konusu olamaz. Türk milleti zalim İsrail'in şeytani oyunlarına, şer ve şiddet yağdıran operasyonlarına tepkili ve öfkelidir. İsrail-Filistin arasında acil ve insani ateşkesin olması için kaç masumun, kaç çocuğun daha ölmesi lazımdır?

- Berlin'de Sayın Cumhurbaşkanımızın Almanya Başbakanının yüzüne haykırdığı gerçekler, susmayı tercih eden bazı Arap ülkelerinin ortak seslenişidir. İsrail'e siyasi omuz veren ülkeler, işlenen bebek cinayetlerinden birinci derecede sorumludur. Gazze'de her saat başı 6 çocuk hayatını kaybetmektedir. İsrail'in soykırım suçuna sessiz kalanlar, 46 gündür devlet terörünü görmezden gelenler, insanlık vicdanında mahkum olacaktır. Almanya da bu kategoridedir. Geçmişimizin hiçbir aşamasında gaz odaları yoktur.

- Uluslararası toplum İsrail üzerindeki baskıyı artırmalıdır. Son günlerdeki protestolar, uyanışa geçen vicdan, bu ülke siyasetindeki sert çalkantılar Netanyahu'nun elini zayıflatmaktadır. İsrail Başbakanının siyasetten silineceği günler uzak değildir. İsrail ve Filistin arasında acil ve kalıcı ateşkes sağlanmalıdır. İsrail kontrolündeki nükleer silahların araştırması derhal yapılmalıdır. İsrail'i durdurmak için askeri ve siyasi yaptırım kararları eşgüdüm halinde alınmalıdır. ABD İsrail'e verdiği desteği bıçak gibi kesmelidir. Mücadele ise mücadele edeceğiz. Milli güvenliğimizi, egemenlik hukukumuzu, mazlum kardeşlerimizin haklarını korumak için gücümüz neye yetiyorsa yapacağız. Son Müslüman - Türk teslim alınmadan zulmün fermanı okunamaz.

- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye Cumhuriyeti'nin hem 3.evreye geçişini sağlamış hem de demokratik nitelikli sistemli başarısını sonuçlandırmıştır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne gölge düşürmek, çamur atmak milletimize saldırıdır. Cumhur ile Cumhuriyet kucaklaşmışsa, devlet ile millet arasında uyum sağlanmışsa bunun ana kaynağı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine aittir. Yeni sistemin gerekli, yeterli, stratejik ve fikri demlenme süreci devam etmekte olup, ilke ve esasları ile oturması Türkiye Yüzyılının güvencesi olacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi işi bitince buruşturulup köşeye atılacak tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir. Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ana omurgası olan yüzde 50+1 ile ilgili açıklamada bulunmuştur. Bu konuda bizim geçmişten bugüne söylediğimiz sözler, yaptığımız açıklamalar da bellidir ve esasen değişme göstermemiştir. 7 Haziren 2018'de şöyle demiştim, "Çok partili siyaset hayatımızda, 16 Nisan halk oylaması bir milat olmuştur. Barajın yüzde 50+1'e çekilmesi durumunda partilerin uzlaşmaktan başka şansı kalmamıştır."

- Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi, çoğulcu demokrasinin dünyaya örnek olacak bir şeklidir. Milletvekili, muhtar, belediye başkanı seçmiyoruz, Cumhurbaşkanı seçiyoruz. Dün ne demişsek bugün de aynı çizgideyiz. Cumhur İttifakı olarak konuşup tartışarak sistemin doğasını zedelemeyecek tamirat ve onarımının karşılıklı anlayışla yapılabileceğinin inancı ve iradesine de sahibiz.

- Bazı özürlülerin "Erdoğan Bahçeli'yi sırtından atacak mı?" diye yazı kaleme almaları, alçak bir teşebbüstür. Siyasi hayatımız boyunca kimsenin sırtına binmeyiz.

- Cumhurbaşkanlığı Kabinesine bakan vermedik. Alacağı her kararın yanındayız. Sefasına değil, gerekirse cefasına talibiz. MHP yancı değildir, ulufeye talip değildir. Sineğin akıllısı kiraza biner şehre gider, akılsızı gübreye düşer, bunlar gibi ahıra gider. Cumhur İttifakında pazarlık yoktur. Cumhur İttifakı bir planın ürünü değildir. Bu ittifak 15 Temmuz ihanetine karşı meydanlarda kurulmuştur.

- Cumhurbaşkanının kazanması için her şeyi yaptık. Kimle görüşmek isterse destek verdik. Hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla aynı kareye girmesine içimiz acısa bile ses çıkarmadık. 6 tane televizyon ve konuşmacıları, kuş beyinlerinizle Cumhuru çatlatmaya kabiliyetiniz yetmez.

- CHP'nin yeni Genel Başkanı ciddiye alınacak bir isim değildir. CHP'de yeni bir şey yoktur. CHP Genel Başkanının bir operaya katılması, sözde bir sanatçının elini öpmesi utanç verici bir rezalettir. Eli öpülecek hanımefendiler arıyorsanız, Meclis'teki AKP ve MHP grubuna bakın, her hanımefendinin eli öpülecektir.

- Alın teri dökülmeden, emek sarf edilmeden, helal-haram ayrımı yapılmadan elde edilen servetin gösteriş için harcanması, milletimizde haklı tepkiye neden olmaktadır. Toplumsal hassasiyetleri kaşımanın kimseye bir yararı olamaz. Türk medeniyetinin ana gövdesi hücuma uğramaktadır. Bir avuç çürümüşün günlerce gündemimizi meşgul etmesi kaygı vericidir.

- (Akşener'in "oteli olan polis" açıklaması) Bu iddianın ispatlanması muhatabı için onur meselesidir. Sözü söyleyip de ucunu bırakmak pişkinlik ve kurnazlıktır. Otellerinde fuhuş yaptıran polis müdürleri kim ya da kimlerdir? İP (İYİ Parti) Lideri bunu açıklamak zorundadır.

Editör: Doruk Çakar