Pazartesi, Eylül 26, 2022

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: “Ne yaparlarsa yapsınlar, bir santim bile geri adım atmayacağız”

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’da kendisi aleyhine asılan pankartlara ilişkin olarak, “Elazığlı böyle değil. Elazığlı ülkesini sever, insanı sever. Ama birileri kendini Elazığlı yerine koyup pankartları asıyor, insanları kışkırtmak için. Kavgadan bıkmadınız mı? Ne yaparlarsa yapsınlar, bir santim bile geri adım atmayacağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Elazığ’da düzenlenen grup toplantısında yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:

– Türkiye’nin dertlerini çözmek siyaset kurumunun görevidir. En büyük arzumuz bu sorunları çözmektir. Bugün Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber, güzel bir okulun, depremde yıkılan bir okulun temelini attık. Bu okul, Türkiye için bir ilktir. Orada Elazığlı evlatlarımız okuyacak. O okulun kütüphanesi, spor salonu, laboratuvarları olacak. Okulun açılışına bazıları korkudan gelmedi, önemli değil. Okulun temelini atarken sıcak siyaset yapmadık. Her görüşten insanların evlatları o okulda okuyacak. İki okul daha yapacağız Elazığ’a.

– Elazığ’daki çiftçinin büyük sıkıntılar çektiğini biliyorum. Size mazotu ÖTV’siz ve KDV’siz vereceğiz. En ucuz mazotu bu ülkede çiftçi kullanacak. Hakkınızı teslim edeceğiz. Tefecilere dünyanın faizini veriyorlar. “Faize karşıyız” diyorlar, hikaye. Biz ne yapacağız? İktidar olursak bir hafta içinde çiftçinin, esnafın kredi faizlerini sileceğiz. Faizle mücadele böyle yapılır. Birisine dünyanın parasını veriyorsun, çiftçini hakkını vermiyorsun. Derdi çözmek Bay Kemal’in görevi olacak.

– Bir Tarım Bakanı var, tarımı düzeltmek için Venezuela’ya gidiyor. Elazığ’a gel bakalım. Hiç merak etmeyin, Bay Kemal Elazığ’a gelecek, okulu nasıl yaptıysa ovaları da öyle sulayacak.

– Vatandaş borç batağında. Toplam nüfusun yüzde 84’ü borçlu. “Borçlarımı ödemekte zorlanıyorum” diyenlerin oranı yüzde 77.3. AK Partililere soruyorlar, AK Partili seçmenin yüzde 70.1’i “zorlanıyorum” diyor. Bunlar bizim vatandaşlarımız. Gıdadan, yiyecekten kesiyor demektir. Aldığı parayı birilerine ödüyor demektir. Türkiye’yi bu girdaptan çıkaracağız.

– Birileri Sarayda oturur ama gerçeği görmez. Benim görevim bu topraklarda yaşayan vatandaşın beklediği adaleti ona teslim etmektir. Bunu yapmazsanız siyaset yapmanızın bir anlamı kalmıyor. Siyaseti zenginleşme aracı olmaktan çıkarıp, halka hizmet aracı haline getirirseniz insanlar kurtulur. Elektriğe bu yıl yüzde 95 ile yüzde 200 arası zam yapıldı. Doğalgaza 3 kez zam yapıldı, yüzde 164. Kimin geliri bu kadar arttı?

– Bir kadın çocuğunu aç yatırıyorsa, o kadının acısını kim bilebilir? Elektrik parasını ödemedim, ödeyecek gücüm vardı. Elektriğimi kessinler, elektriği kesilen 3 milyon 400 bin kişinin derdi dile gelsin diye. O evde bir çocuk var, bir engelli var, hele kışın ortasında kestiğiniz zaman o insanlar nasıl ısınır? Elektriği kesilen ailelerin dertleriyle hemhal oldum. Şimdi kaç hanenin elektriği kesildi gizliyorlar, açıklamıyorlar. Daha fazla hanenin elektriği kesildi, millet görmesin, duymasın diye gizliyorlar. Zamdan sonra esnafın dertlerini de biliyorum. Kamu görevlilerine sesleniyorum, milletvekillerinin sorularına cevap vermeyenler suç işliyor.

– Önlerinde büyük bir engel var, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu. “Nasıl bütün yetkilerini elinden alırız?” bütün çabaları bu. HSK’da görevli olanlara söylüyorum, size söylenmeyen bir sözü nasıl üstlendiniz? Sizin meşrebinizi iyi biliyorum. “Bunu yapanlar hakim değil çetedir” dedim. Bu kararı veriyorsun, bir bakanla ilgili bir sözü “bu bana söylendi” diye üzerine alıyorsun. Hakimi değiştiriyorlar, ceza verecek bir hakim gelsin diyorlar. O halime de sesleniyorum; yargı için yüz karası olmak istemiyorsan sarayın talimatına göre karar vermeyeceksin.

– Adalet soylu bir kavramdır. İşi ehline teslim etmezseniz devlette çürüme başlar. Devleti çürütmeyeceksiniz. Devlet 85 milyon insana, liyakat ve adaletle hizmet etmek zorundadır. EPDK, sanayicilere “güneş enerjisi yapın, kullanın, artanı satarsınız” dedi. Bir karar alınmış, fazla elektriği bana satacaksın, ben sana para vermeyeceğim. Bunun adı elektriğe çökme vergisidir. Senden zorla alıyorum, parasını vermiyorum. Anayasaya aykırı, adalete aykırı. Devlet verdiği sözün arkasında durur.

– Bunların tamamını düzelteceğiz. Benim tefecilerle, uyuşturucu baronlarıyla işim yok. Tek işim alın teri döken herkesin hakkını teslim etmek. Devlet bunu yapmak zorundadır. Yapmıyorsa birileri malı götürüyor demektir. Malı götürenleri asla affetmeyeceğiz.

– 20 yıldır Elazığ’a tek bir bakanlık bile verilmedi. Elazığlıların oyları ile iktidar olduğumuzda, Elazığ’a bir bakanlık vereceğiz.

– Herkesin inancına, yaşam tarzına saygı duyacaksınız. Ben bunu yapmak istiyorum. Bu ülkeyi barıştırmak istiyorum. Kavgadan bıkmadık mı? CHP’nin iki kırmızı çizgisi vardır; vatan ve bayrak. Birileri bize milliyetçilik dersi veriyor. Katar’a tank palet fabrikasını satanlara sor bakalım milliyetçilik neymiş. O fabrikayı alacağım, şanlı Türk ordusuna teslim edeceğim. Süleyman Şah Türbesi’ni kaçırdın, bayrağı indirdin, milliyetçilik satıyorsun. Sen kimsin milliyetçilik kim?

– Dün akşam billboardlara bir şeyler asmışlar. Elazığlıların kalbini kırdık. Elazığlı böyle değil. Elazığlı ülkesini sever, insanı sever. Ama birileri kendini Elazığlı yerine koyup pankartları asıyor, insanları kışkırtmak için. Kavgadan bıkmadınız mı? Ne yaparlarsa yapsınlar, bir santim bile geri adım atmayacağız.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

spot_img

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
50,651TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER