Pazar, Mayıs 26, 2024

Çankaya’dan yeni bir rekor

Çankaya Belediyesi, İnsani Gelişme Vakfı’nın (İNGEV) düzenlediği Act* Human Zirvesi’nde “İnsani Gelişme ve Yaşam” alanında tüm kategorilerde Türkiye birincisi olarak yeni bir rekora imza attı.

Belediye Başkanı Alper Taşdelen: “Yaşanabilir bir kent için çevreye ve insana yatırım yaptık. Sadece insan için çalıştık”

Çankaya Belediyesi, İnsani Gelişim Vakfının Türkiye’nin nüfusu en büyük 150 ilçe belediyesinin faaliyet raporları ve ‘gizli müşteri’ yoklaması yöntemiyle yaptığı çalışmada en yüksek gelişmişlik düzeyiyle sağlık, eğitim, ekonomik durum, sosyal yaşam, sosyal kapsama, yönetişim, çevre ve ulaşımı içeren tüm kategorileri içeren “çok yüksek insani gelişmişlik” alanında Türkiye birincisi oldu. Vakfın kararında, TÜİK verileri başta olmak üzere internet siteleri, sosyal medya paylaşımları da etkili oldu.
Belediyelerin renklerle ifade edildiği 4 ana grupta yapılan ödül sıralamasında Çankaya Belediyesi, çok yüksek insani gelişimi ifade eden “Yeşil Bölgede” 18 belediye arasında birinci sıraya yerleşerek yeni bir rekor kırdı. Diğer belediyeler de Mavi, Sarı ve Kırmızı bölgelerde sıralamaya girdi.

“BU ÖDÜLÜ BÜTÜN ÇANKAYALILARA ADIYORUM”

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, ödül töreninden sonra yaptığı açıklamada, “İnsani Gelişme Vakfı’nca yapılan araştırmada Çankaya olarak insani gelişme ve yaşam alanında Türkiye 1.’si olduk. Bu çok gurur verici çünkü biz insanı merkeze alan projeleri hayata geçiriyoruz. Çünkü biz insanımızın mutluluğu için çalışıyoruz. Bu ödülü bütün Çankayalılara adıyorum” dedi.

“SADECE İNSAN İÇİN ÇALIŞTIK”

Herkese eşit hizmet ve her kesimi kucaklayan bir anlayışla göreve geldiklerinin altını çizen Alper Taşdelen, “Gözle görülür yatırımlar gerçekleştirdik. Yaşanabilir bir kent için çevreye ve insana yatırım yaptık. Attığımız her adımda insanımızı öncelikledik. 7’den 70’e herkes yararlanabilsin diye sosyal ve kültürel alanlarımızı, spor ve park alanlarımızı çoğalttık. Okul öncesi eğitimle, etüt hizmetleriyle, kitap projeleriyle, yaz okulları ve bilim şenlikleriyle çocukların belediyesi olduk. Kadınlarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza, hastalarımıza, engellilerimize kolaylık sağlayan çalışmalar yaparak sosyal belediyeciliğin örneklerini hayata geçirdik. Mustafa Kemal’in ilçesi Çankaya’yı her açıdan yaşanabilir kılmak için sadece çok çalıştık ve sadece insan için çalıştık” diye konuştu.

İNSAN ODAKLI HİZMETLER

Sağlık, eğitim, ekonomik durum, sosyal yaşam, sosyal kapsama, yönetişim, çevre ve ulaşım kategorilerinden oluşan değerlendirmede 150 belediye arasından zirveye çıkan Çankaya Belediyesinin insanı merkez alan hizmetleri arasında Çankaya Halk Sağlığı Merkezinde verilen; Ağız ve Diş Sağlığı, Hoş Geldin Bebek, Aile ve Çocuk Psikolojik Danışmanlığı, Evde Sağlık ve Evde Temizlik Hizmetleri gibi ücretsiz sağlık hizmetleri bulunuyor. Ramazan ayında iftar çadırları, Muharrem ayında aşure dağıtımı, ÇAYED Yarım Elma aracılığı ile ihtiyaç sahiplerine yardım gibi hizmetleri de bulunan Çankaya Belediyesinin üniversite gençlerine maddi destek sağlayan Çankaya’nın Filizleri de ödül getiren projeler arasında yer alıyor.
Çankaya’nın kırsal mahallelerinde yaşayan vatandaşlara 441 küçükbaş hayvan dağıtımı yaparak hayvancılık desteği veren Çankaya Belediyesi, Kent Tarım Hobi Evi ile Çankayalıların kent ortasında toprakla buluşmasına imkan tanıyor.

Kadına ve engellilere yönelik hizmetleriyle de öne çıkan Çankaya Belediyesinin değerlendirmeye alınan diğer hizmetleri ise şöyle sıralanıyor; parklarda ücretsiz internet, park ve yeşil alan miktarının artırılması, biyolojik göletler, spor alanları, Çankaya Evleri, Baharevleri, kreşler, Hoş Geldiniz Masası, Çözüm Merkezi, kültür-sanat merkezleri, okul sağlık ocağı gibi resmi kurumlarda tadilat, taksi durakları ve muhtarlık binaları yapımı.

Katılımcılık ve çoğulculuk anlayışı ile proje ve hizmetlerini üretirken mahalle sakinlerine danışan Belediye, çocukların eğitimine ve okuma alışkanlığı kazanmasına 350 bin adet Çankaya Çocuk Kitapları Serisinden dağıtarak destek verdi.

PolitiYol Telegram'da

GÜNÜN YAZILARI

SOSYAL MEDYA

13,609BeğenenlerBeğen
10,450TakipçilerTakip Et
60,616TakipçilerTakip Et
9,284AboneAbone Ol

EDİTÖR ÖNERİSİ

HAFTANIN ÇEVİRİSİ

SON HABERLER