Yaptığı çalışmalarla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve halkın takdirini toplamaya devam eden Çankaya Belediyesi geri dönüşüm işçilerini kayıt dışı istihdamdan kurtarıyor.   

Geliştirdiği projenin pilot uygulamasını Çankaya’nın Bahçelievler semtinde uygulamaya koyan Belediye, bölgede çalışan geri dönüşüm işçilerini,  Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği kapsamında belediye ile sözleşmesi olan firmanın çalışanı yaptı. 

Tek tip elbise, araç takip sistemiyle izlenen giydirilmiş araçları ile ambalaj atığı toplayan çalışanlar, Türkiye’nin ilk sigortalı geri dönüşüm işçileri oldular.

Geri dönüşüm işçilerine yönelik çalışmalar öncesi Brezilya ve Meksika modellerini inceleyen yetkililer, var olan uygulamaları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca çıkarılan kanun ve yönetmelik çerçevesinde uyarladı. Belediye sokak toplayıcıları ile lisanslı toplayıcı firma arasında köprü görevini üstlenmiş oldu. 

PİLOT BÖLGE BAHÇELİEVLER 

İlk pilot bölge çalışması için Bahçelievleri seçen yetkililer, “Bahçelievler eğitim seviyesi yüksek ve çevre duyarlılığı vatandaşlarımızın ikamet ettiği bir semt. Yaptığımız çalışmanın olumlu-olumsuz geri dönüşünü sağlıklı bir şekilde alacağımızı düşünüyoruz” dedi. Yetkililer, pilot çalışmanın 6 ay boyunca devam edeceğini, bölgede olumlu sonuçlar alınması halinde çalışmanın genele yaygınlaştırılacağı bilgisini paylaştılar. 

GERİ DÖNÜŞÜM İŞÇİLERİNE EĞİTİM VERİLDİ 

Gayri sıhhi ortamlarda yaşayan geri dönüşüm işçileri, pilot bölge çalışmasına dahil edilmeden önce eğitime tabi tutuldu. İşçiler iş güvenliği ve insan ilişkileri konusunda eğitim aldılar. 

PolitikYol